Artykuły redakcyjne

Gazeta Wyborcza pisze, że tarcza antykryzowa nie działa, ale wydawca GW liczy na pieniądze z tarczy!

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", Fot. Fotomag/Gazeta Polska

„Jak (nie działa) tarcza antykryzysowa” – to cykl artykułów, w którym dziennikarze Gazety Wyborczej krytykują pomoc państwa w czasie pandemii koronawirusa. „Problem w tym, że ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy, na razie odchodzą z kwitkiem” – pisze Gazeta. 

„Niewystarczająca, niesprawiedliwa” – pisze autor dziennika w innym tekście. „Mimo puszenia się na konferencjach prasowych, dodawania przez rząd kolejnych numerów i edycji “tarcze antykryzysowe” nie odgrywają swojej roli” – peroruje. 

Radykalna krytyka działań rządu w ramach tarczy antykryzysowej nie przeszkadza jednak wydawcy – firmie Agora, aby samemu starać się o rządową pomoc. Czy to przejaw hipokryzji, czy tarcza jednak może zadziałać?

Według Informacji Business Insider Polska, Agora – wydawca Gazety Wyborczej – chce wykorzystać rozwiązania z tarczy antykryzysowej. Według Business Insider, “jeśli przedsiębiorca obniży etat od 20 do 50 proc. i mimo tego płacić będzie więcej niż minimum płac (2600 zł brutto), a dodatkowo obroty spadły mu w tym roku w ciągu dwóch kolejnych miesięcy o minimum 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu, lub 25 proc. rok do roku w jednym miesiącu, wówczas firma otrzymuje dofinansowanie na pracownika w kwocie 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału”. 

Według dziennikarzy, Agora może liczyć nawet na 5,2 mln zł ze środków ze Skarbu Państwa. Spółka w ubiegłym roku wydała na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze blisko 2,5 tys. zatrudnionych 336 mln złotych. Obniżki wynagrodzenia i dofinansowanie z Tarczy Kryzysowej mogą przynieść firmie nawet 30 mln zł oszczędności. 

Firma ma za sobą chude lata bowiem przez 8 lat holding stracił prawie 100 mln zł. wpływów. Chybione inwestycje, działalność, która jest nieczynna w czasie pandemii np. restauracje i kina oraz spadająca sprzedaż Gazety Wyborczej zmuszają spółkę do zwrócenia się po prośbie do władzy, którą nieustannie krytykuje. 

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl, businessinsider.com.pl, wyborcza.pl 

Podobne artykuły
Artykuły redakcyjneKościół

Ten ksiądz został zamordowany przez mafię. Franciszek ogłosił jego męczeństwo

Błogosławiony ks. Józef Puglisi jest współczesnym męczennikiem zamordowanym przez mafię. Można powiedzieć, że pokonał ją gołymi rękami. Jak? Naśladując Chrystusa.Towarzysząc ubogim i potrzebującym. Nie opierając się złu i pozwalając…
Zobacz więcej
Artykuły redakcyjneBóg

Mieć wiarę Abrahama!

Wbrew pozorom ojciec wiary i narodu izraelskiego ma bardzo wiele do przekazania współczesnemu człowiekowi. Na pierwszy rzut oka Księga Rodzaju może się wydawać jakąś bardzo odległą opowiastką, no bo jak nie uśmiechnąć się na historię…
Zobacz więcej
Artykuły redakcyjneKościół

Ksiądz lefebrysta chciał zabić św. Jana Pawła II. Drugi zamach na papieża Polaka w Fatimie

Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej każdego roku przywodzi nam na myśl zamach na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. Jednak rok później miał miejsce kolejny zamach na papieża, którego wykonawcą okazał się zbuntowany ksiądz – skrajny…
Zobacz więcej