InformacjeKultura

Gitara Kurta Cobaina z MTV Unplugged na sprzedaż nawet za milion dolarów.

Kurt Cobain. MTV Unplugged, mat. prasowe

Gitara, na której Kurt Cobain, lider Nirvany, grał podczas występu w MTV Unplugged w 1993 roku, ma zostać sprzedana na aukcji w czerwcu za co najmniej milion dolarów.

Rzadka gitara D-18E jest wystawiona na sprzedaż wraz z wieloma innymi przedmiotami należącymi niegdyś do lidera Nirvany, który z w 1994 r. popełnił samobójstwo. Stało się to około pięć miesięcy po występie w MTV w Nowym Jorku.

Ta ważna gitara zasłużyła sobie na swoje miejsce w historii Rock ‘N’ Rolla jako instrument używany przez jednego z najbardziej wpływowych muzyków i ikon rocka, w jednym z największych i najbardziej zapadających w pamięć koncertów wszechczasów” – powiedział Darren Julien, prezes Domu aukcyjnego z Beverly Hills w Hollywood.

Gitara była wcześniej własnością córki Cobaina, Frances Bean Cobain, która “przegrała” ją podczas trudnego rozwodu z byłym mężem, muzykiem Isaiahem Silvą.

Nawet bez sławnego byłego właściciela, gitara jest jedną z zaledwie 302 D-18E wyprodukowanych przez firmę Martin Guitar, która od 1833 roku produkuje instrumenty dla najlepszych muzyków na świecie. Cobain dostosował gitarę, dodając przetwornik Bartoliniego do otworu dźwiękowego – czytamy w komunikacie domu aukcyjnego. Udekorował także pokrowiec gitary, naklejając na niego ulotkę z albumu „Feel the Darkness” Poison Idea z 1990 roku.

Na dodatek na uchwycie futerału nadal wiszą trzy odcinki świadczące o nadawaniu gitary na bagaż. Walizka zawiera również pół paczki strun gitarowych Martina i trzy kostki do gitary.

gitara Kurta Cobaina, dom aukcyjny LA

Choc suma miliona dolarów wydaje się ogromna, właściciel domu aukcyjnego jest pewien, że przedmiot szybko znajdzie kupca. Biorąc pod uwagę fakt, że luźny sweter w kolorze oliwkowo-zielonym, który Cobain nosił podczas tego samego występu w MTV, sprzedano na aukcji w październiku ubiegłego roku za 334 tys. dolarów, to gitara faktycznie moze osiagnąc wysoką cenę. Inna gitara Kurta, niestandardowa, leworęczna Fender Mustang, używana podczas trasy Nirvana „In Utero” w 1993 r., również została sprzedana za 340 tys. dolarów.

Kurt Cobain był wokalistą legendy muzyki grunge, amerykańskiej grupy Nirvana, którą założył w 1987 roku z basistą Kristem Novoselicem. Perkusista Dave Grohl, obecnie członek Foo Fighters, dołączył w 1990 roku. Zespół szybko osiągnął status kultowej kapeli dzięki swojej szorstkiej a jednocześnie uduchowionej muzyce a także “niechlujnemu” stylowi ubierania się, który stał się popularny na całym świecie.

Popularność na całym świecie przyniósł zespołowi drugi album „Nevermind”. Wydany we wrześniu 1991 r. sprzedał się w USA na pniu w ilości ponad 1 miliona egzemplarzy. W 1992 r. zajął pierwsze miejsce na liście Billboard 200 – i spędził na liście aż 472 tygodnie!!!!

Źródło: CNN

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej