InformacjePolska

Górnicy mają już dość hejtu związanego z koronawirusem.

Źródło: TVS

Mąż pani Agaty Kowalczyk z Piekar Śląskich zginął na kopalni osiem lat temu. Dzisiaj wdowa należy do Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych, pomaga w trudnych chwilach rodzinom, które straciły ojców w kopalniach. Uważa, że pojawiający się w ostatnich dniach hejt i nienawiść wobec górników w związku z licznymi zachorowaniami na koronawirusa jest skandaliczny.

– Ludzie, którzy nie znają górnictwa, nie wiedzą co to jest, nazywają górników brudasami, to naprawdę jest coś okropnego. Górnik boi się teraz, że gdy wyjdzie na ulicę, to ludzie go obrzucą kamieniami. Jednak taka sytuacja: wdowa mi dzwoniła, że syn pracuje na kopalni, mama jest pielęgniarką i przełożona kazała iść mamie na urlop dlatego, że syn jest górnikiem – mówi Agata Kowalczyk, Stowarzyszenie Wdów i Sierot Górniczych.

Wczoraj w ostrym tonie wypowiedział się marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który wystosował do górników list i opublikował nagranie wspierające ciężko pracujących pod ziemią.

– Te słowa, które padły w sieci są niegodne, nie powinny w ogóle paść, to są słowa skandaliczne. Z tego miejsca w imieniu całego zarządu województwa śląskiego i sejmiku wspieram, wspieramy górników, jesteśmy z wami, wiemy, że przejdziecie ten trudny czas. Wspieramy wasze rodziny, dużo jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że pokonamy koronawirusa, ale też pokonamy głupotę, która w sieci niestety czasami daje o sobie znać – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Podobne oświadczenie wystosował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek , w którym podziękował górnikom za ich ciężką pracę.

– Dochodzą do nas również sygnały od związków zawodowych poszczególnych kopalni, że górnicy i ich rodziny spotykają się z nieprzychylnymi reakcjami. Żony górników na przykład mają problemy z pracodawcami, którzy żądają od nich specjalnych zaświadczeń o tym, że cała rodzina jest zdrowa – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Swój sprzeciw fali nienawiści  postanowili wyrazić artyści i pracownicy Teatru Śląskiego. 

Jak czytamy w oświadczeniu  – Nie schodzimy z Wami pod ziemię i nie wracamy do domów po wielu godzinach niebezpiecznej pracy. Od dawna jednak powtarzamy, że „Śląsk pamięta” i musi pamiętać – Wasze poświęcenie oraz Wasz etos, tworzące miejsce, w którym żyjemy. Wasze historie są dla nas ważne, stanowią część śląskiego dziedzictwa i będziemy je wciąż opowiadać.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej