GospodarkaPolska

Gospodarka Polski najbardziej odporna na koronawirusa w regionie. Ekonomistka Banku Światowego wyjaśnia dlaczego

Fabryki, Gordon Johnson z Pixabay

Polska gospodarka jest bardziej odporna na skutki walki z epidemią koronawirusa niż gospodarki innych państw regionu. To ocena starszej ekonomistki Banku Światowego na Polskę Cristiny Savescu. Pod znakiem zapytania stoi jednak ostateczny wpływ epidemii na sytuację społeczno-gospodarczą.

Przypomnijmy, że prognozy ekspertów mówią o tym, że gospodarka Polski skurczy się w tym roku o o 4,2 proc. rok do roku, by w 2021 r. wzrosnąć o 2,8 proc. Dodają jednocześnie, że sytuacja wywołana walką z epidemią powinna być wykorzystana przez Polskę jako przyczynek do transformacji energetycznej i reform.

– Polska gospodarka stoi przed podobnymi wyzwaniami, co inne gospodarki w regionie, jej sytuacja fiskalna jest lepsza, a także – dzięki dywersyfikacji i konkurencyjności – jest bardziej odporna – przyznała w rozmowie z agencją ISBnews Cristina Savescu. Jak wyjaśniła, „wysokość długu w stosunku do PKB Polski jest jedną z najniższych relacji w Unii Europejskiej, dzięki czemu rząd ma przestrzeń budżetową do reagowania na kryzys”, a „inflacja jest pod kontrolą”.

– Jednocześnie szybkie interwencje Narodowego Banku Polskiego dostarczyły potrzebną płynność dla sektora bankowego poprzez program ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej – wartość zakupów obligacji wyniosła blisko 4% PKB. Dodatkowa płynność w sektorze bankowym może pobudzić kredyty konsumenckie i dla przedsiębiorstw, co będzie kluczowe w fazie odreagowania – wyjaśniała Savescu.

– Pandemia koronawirusa i próby jej powstrzymania wywołają poważny kryzys gospodarczy na całym świecie. Polska gospodarka również prawdopodobnie się skurczy w tym roku, ponieważ cierpi zarówno popyt, jak i podaż, a wśród konsumentów i inwestorów panuje niepewność. Z kolei recesja u największych partnerów handlowych Polski będzie miała negatywny wpływ na eksport – wyjaśniła założenia stojące za prognozą Savescu i równocześnie zastrzegła, że przyszłoroczny wzrost będzie mocno zależny od przebiegu pandemii. – Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dynamika odreagowania gospodarki może być wolniejsza, jeśli okaże się, że pandemia nie ustępuje, i utrzymuje się niepewność u głównych podmiotów na scenie gospodarczej – podkreśliła Savescu.

Ekspertka wskazała także na szanse, które niesie ze sobą epidemia. – Obecny kryzys i duży pakiet wsparcia gospodarki jest dobrą okazją do tego, żeby skoncentrować się na nowych, zielonych źródłach wzrostu gospodarczego. Mowa tu na przykład o zmianach w efektywności energetycznej czy reformach w obszarze zdrowia i edukacji – przyznała.

źródło: ISBNews, businessinsider

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej