InformacjeŚwiat

Hipersoniczny wyścig zbrojeń trwa. Putin znowu chwali się posiadaniem przez Rosję superbroni, której nikt nie jest w stanie stawić oporu

Wladimir Putin, Fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie, że jego kraj – w przeciwieństwie do innych państw – już jest w posiadaniu broni hipersonicznej. Jednak to nie wszystko. O broni hipersonicznej wiadomo, że na razie jest nie do wykrycia przez radary i nie ma przed nią możliwości obrony. Tymczasem Putin zapowiedział, że Rosja niedługo będzie miała środki do zwalczania tej superbroni.

Władimir Putin udzielił w niedzielę wywiadu rosyjskiej telewizji państwowej. To w nim chwalił się między innymi tym, że jego kraj ma broń hipersoniczną, w której posiadanie w przyszłości będą chciały wejść światowe potęgi. – Wydaje mi się, że zdołamy przyjemnie zdziwić naszych partnerów tym, że gdy oni zyskają tę broń, to my najprawdopodobniej będziemy mieli środki jej zwalczania – mówił Putin.  Zdaniem prezydenta Rosji szybkość tego uzbrojenia sprawia, że obecnie nikt nie jest w stanie stawić oporu pociskom hipersonicznym. 

Putin wyraził opinię, że za granicą “są ludzie, którzy chcą, by Rosja była silna”, gdyż “uważają, że gdyby Rosja się nie odrodziła, nie zajęła w świecie swojego godnego miejsca, to świat byłby gorszy i bardziej niebezpieczny”. Jak dodał, obecnie jego państwo jest w “wyjątkowej sytuacji”, gdyż jako jedyne dysponuje arsenałem hipersonicznym.

Już w lutym agencja TASS informowała o tym, że w Rosji opracowano specjalny pocisk hipersoniczny przeznaczony dla najnowszej maszyny wielozadaniowej Su-57. Pomimo, że nie ujawniono jego danych taktyczno-technicznych oraz poinformowano, że nie odbyły się jeszcze próby z docelowym nosicielem to Rosjanie zapewniali o dopracowanej już technicznie wersji tej nowej broni. Nowy pocisk powstał na bazie ciężkiej rakiety hipersonicznej Ch-47M2, która wraz z nosicielem w postaci  myśliwca przechwytującego MiG-31K tworzy Wysokotocznyj Gipierzwukowyj Awiacjonno-Rakietnyj Kompleks Kindżał – inforowała wówczas strona defence24.pl.

Prace nad bronią hipersoniczą trwają w Rosji od lat. Prezydent Putin w marcu 2018 roku ogłosił stworzenie kompleksu strategicznego „Awangard” informując o tym w orędziu do Zgromadzenia Federalnego . System ten może latać w gęstych warstwach atmosfery, ma zasięg międzykontynentalny, a jego prędkość przekracza liczbę Macha ponad 20 razy. Lot bloku manewrującego odbywa się po złożonej trajektorii, co powoduje, że „Awangard” jest niemal nieosiągalny dla istniejących obecnie systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Pierwszy pułk z „Awangardami” rozpoczął dyżur bojowy w obwodzie orenburskim w grudniu 2019 roku. “Tym sposobem Rosja stała się jedynym krajem na świecie, który oficjalnie poinformował, że ma broń hipersoniczną” – informowała wówczas agencja RIA Nowosti.

Prace nad bronią hipersoniczną prowadzą także m.in. Amerykanie, Chińczycy czy Niemcy. Pojęcia “broń hipersoniczna” i “hipersoniczny wyścig zbrojeń” zrobiły w ciągu ostatnich dwóch lat zawrotną karierę. Mogłoby się wydawać, że oto mocarstwa ścigają się na tworzenie nowego rodzaju superbroni.

“Mówiąc o broni hipersonicznej, najczęściej ma się na myśli manewrujące pociski szybujące, czyli tzw. glidery, które poruszają się z prędkością wielokrotnie większą niż dotychczasowe rakiety i są praktycznie niewykrywalne dla radarów, bowiem cały czas zmieniają trajektorię lotu” – czytamy na stronie mlodytechnik.pl.

Systemy uzbrojenia tego rodzaju mogą pozwolić na atak na obiekty lub osoby, których lokalizacja jest znana tylko chwilowo, w dowolnym punkcie globu, w czasie nie dłuższym niż godzina. Kiedy normalna rakieta manewrująca w godzinę pokona niecały tysiąc kilometrów, to najwolniejsza z rakiet hipersonicznych zrobi to w około dziesięciu minut. Silną stroną tej rakiety jest jej celność. Według ocen ekspertów ds. wojskowości odchylenie od celu wynosi zaledwie kilka metrów.

Źródło: RMF24.pl. defence24.pl, Sputnik Polska, gazeta.pl., mlodytechnik.pl, PAP

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej