Anty-COVID 19Artykuły redakcyjne

II fala koronawirusa już jest! Kiedy w Polsce?

Źródło: Internet

Kolejna fala zakażeń Covid-19 może przyjść znacznie wcześniej niż się spodziewamy. W niektórych krajach mówi się o niej już dziś. 

Ze świata nadchodzą sprzeczne informacje. To, co niepokoi to wzrastająca liczba dziennych zakażeń. Według danych worldometers.info jest to rekordowa liczba 125 tys. nowych przypadków dziennie. Tak źle nie było od początku pandemii. Ma to związek z pojawieniem się nowych ognisk zakażeń, szczególnie w Ameryce Południowej. 

Cieszy natomiast spadek dziennych zgonów z powodu Covid-19. W rekordowej połowie kwietnia było to nawet 8 tys. dziennie. Obecnie jest to liczba o połowę mniejsza. 

Jak na tym tle radzi sobie Polska? Całkiem nieźle, ale powinniśmy pozostać czujni. Jesteśmy na wysokim 36 miejscu pod względem ilości zakażeń, spośród ponad 200 sklasyfikowanych państw świata. 

Plasujemy gdzieś pomiędzy Ukrainą a Irlandią, wyprzedzając jednak inne kraje od dużych populacjach takie jak Argentyna, Filipiny, Afganistan czy Japonia. Martwi także wysoki dzienny przyrost nowych chorych jeszcze z początku tygodnia, który momentami był wyższy niż w krajach, które były najbardziej dotknięte koronawirusem w Europie np. we Włoszech czy Hiszpanii. 

Oczywiście można się pocieszać, że pandemia zaczęła się u nas z opóźnieniem, a nowe przypadki dotyczą w większości kopalni. Gdyby jednak przeprowadzić masowe testy w innych zakładach np. ze Specjalnych Stref Ekonomicznych, mogłoby się okazać, że wcale nie jest tak różowo. 

W niektórych krajach coraz głośniej mówi się także o postępującej II fali zakażeń. Po wygasaniu pandemii w Iranie, kraj ten znów notuje bardzo duże wzrosty nawet 3600 przypadków jednego dnia. Teheran oficjalnie ogłosił już kolejną falę pandemii. Podobnie dzieje się w USA, gdzie masowe protesty i ogólne rozluźnienie doprowadziły do kolejnych zakażeń na dużą skalę. Liczba chorych w tym kraju przekroczyła już 2 mln osób.

A jak będzie w Polsce? My nie poradziliśmy sobie jeszcze z I fazą zachorowań. Notujemy kolejne rekordy, może nie na jakiś zatrważających poziomach, ale sytuacja musi nas skłaniać do zachowywania daleko posuniętej ostrożności. Maseczki, dystans społeczny i dezynfekcja powinny na stałe wejść do naszych codziennych nawyków. 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

205 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły cztery osoby

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym raporcie informuje o 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To jeden z najniższych dziennych bilansów w ostatnich tygodniach. W związku z COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby. Łącznie liczba…
Zobacz więcej