Rodzina

Izolacja sprzyja konfliktom w rodzinie i … używkom. Jak nie stracić kontroli ?

fot. Internet

Ludzie się kłócą, przeszkadzają im drobiazgi, małe sprzeczki przeradzają się w wielkie konflikty. “Chcę się rozwieść” , “Nie pasujemy do siebie”, “Nie mogę z nim wytrzymać”- takie zdania słyszą ostatnio bardzo często np. prawnicy w Nowym Jorku, który jest w USA centrum epidemii. Pary, które nagle muszą spędzać ze sobą 24 godziny na dobę dochodzą do wniosku, ze kompletnie do siebie nie pasują.

Choć może to brzmieć komicznie, to tak naprawdę, jest to wielki problem. – Po miesiącu w zamknięciu wyraźnie odczuwamy brak równowagi pomiędzy byciem oddzielnie a przebywaniem razem. Bliskość jest naszą naturalną potrzebą, ale jednocześnie chcemy mieć czas tylko dla siebie. Kolejne tygodnie przynoszą nowe doświadczenia – w domach pojawia się złośliwość, krytyka, a nawet … przemoc. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że rodzi się między nami coraz więcej konfliktów, szukamy winnych, wypominamy dawne problemy. Nadszedł czas, kiedy sprawdzamy siebie i weryfikujemy koncepcje naszego życia rodzinnego – mówi psycholog i psychoterapeuta Magdalena Sękowska z Kliniki Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Niewinna zaczepka może być początkiem wielkiej kłótni a w skrajnych przypadkach skończyć się agresją.

– Agresja to nie tylko ból fizyczny, to przekraczanie naszych granic, np.: złośliwość, ironia i krytyka. Czasem zaczepki są wołaniem „zauważ mnie”. Można wtedy wprost zapytać, co masz na myśli, kiedy tak mnie krytykujesz? Co chcesz mi przekazać? Nawet niewinne żarty w trudnym dla nas wszystkich momencie prowadzą do eskalacji emocji – mówi Magdalena Sękowska.

W tym wszystkim są także nasze dzieci, które obserwują świat dorosłych i starają się zrozumieć emocje i reakcje. Najmłodsi w czasie konfliktów milczą, ale jeśli nie przepracujemy z nimi tych trudnych doświadczeń, to one mogą zostać w nich na wiele lat i wpłyną na ich życie. Powinniśmy z nimi rozmawiać i tłumaczyć, co dzieje się w domu, wyjaśniać, że rodzice się kłócą, ale też pozwalać im na własne uczucia. 

Używki to nie pomoc ale pułapka.

Niektórzy, żeby poradzić sobie z nerwową i niezwyczajną sytuacją, nadużywają alkoholu lub substancji psychoaktywnych, które potęgują agresję i mogą prowadzić do utraty kontroli. Pod wpływem używek człowiek staje się bardziej skory do zaczepek, bardziej drażliwy i krytycznie patrzy na świat.

Każdy z nas w kryzysie zachowuje się inaczej – uciekamy, walczymy, ukrywamy się, a co najgorsze – tracimy dystans do siebie i innych. – To niebezpieczne zjawisko, które przenosi się na relacje. Jeżeli przypiszemy innym tylko negatywne cechy i nie spojrzymy na ich zachowanie w szerszym kontekście, możemy doprowadzić do agresji. Obecny czas wymaga od nas rozumienia, nie oceniania – mówi psycholog. 

Trudna sytuacja dzieci, które doświadczają przemocy domowej.

Domowa kwarantanna powoduje, ze dzieci, ofiary przemocy domowej, są niejednokrotnie uwięzione pod jednym dachem ze swoimi oprawcami..Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ostrzegł w wywiadzie dla Polsat News osoby krzywdzące najmłodszych – Każdy przypadek krzywdzenia dziecka jest niedopuszczalny i o jeden za dużo. Zaoferujemy pomoc psychologiczno-pedagogiczną, albo skierujemy to do organów ścigania. Pokrzywdzeni mogą uzyskać pomoc m.in. dzięki infolinii zaufania – 800 12 12 12.

Nie popadajmy w marazm.

– Bez względu na to, jaką rolę pełnimy w konflikcie – jesteśmy jego częścią czy obserwatorem – nie bądźmy bierni. Nie pozwalajmy na przemoc. Każdy z nas może doświadczyć poczucia uwięzienia i bezradności wywołanego zamknięciem w „czterech ścianach”. Poszukajmy w sobie siły, aby chronić siebie i najbliższych – radzi Magdalena Sękowska.

Podobne artykuły
PolskaRodzina

"Karta rodziny" podpisana przez Andrzeja Dudę. Co to takiego? Czy słusznie wzbudza kontrowersje?

“Karta rodziny”, czyli zobowiązanie Andrzeja Dudy to wsparcie finansowe dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT, wsparcie dla seniorów i rynek pracy przyjazny rodzinie. To zbiór zasad, którymi, jak…
Zobacz więcej
RodzinaRozrywka

QUIZ - Kto w Twojej rodzinie nosi spodnie? Sprawdź to

18 Created on June 10, 2020 By RK Kto jest głową Twojej rodziny? W każdej rodzinie…
Zobacz więcej
Rodzina

"Asia rozpłakała się na egzaminie maturalnym". Nasila się stres u dzieci. Gdzie szukać dla nich pomocy?

Pandemia iwywołana nią izolacja często wiąże się zlękiem ipoczuciem braku kontroli. Dla wielu rodzin zamknięcie pod jednym dachem to nowa, trudna sytuacja, którawzmagakonflikty.Te zdania słyszeliśmy nie raz z ust…
Zobacz więcej