InformacjeŚwiat

Jak koronawirus pokonał Putina. Rosja – nowe azjatyckie epicentrum COVID-19

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60759727

Rekord bije rekord. Blisko 100 tys. zakażonych, więcej niż w Iranie oraz Chinach. Rosja powoli staje się nowym epicentrum koronawirusa w Azji.  

W maju Władimir Putin miał hucznie świętować kolejny dzień zwycięstwa nad faszyzmem. Jednak teraz sen z powiek spędzają mu dramatycznie niskie ceny ropy naftowej oraz rekordowe dzienne przyrosty chorych na koronawirusa. To wszystko pokazuje słabość rosyjskiego państwa. Mimo oczywistych kłopotów Kreml zapowiada rychłe otwarcie gospodarki.  

Źródło: The Moscow Times

Rosja płaci za swoją opieszałość.

Kraj posiada kilkusetkilometrową granica z Chinami – właśnie stamtąd bezpośrednio mógł bez problemów przedostawać się wirus. Wielu Chińczyków studiuje, pracuje i handluje z Rosją. Władze nie informowały społeczeństwo o zagrożeniu. Zwyczajnie je zignorowały lub celowo przemilczały. 

Początkowo Rosja podawała szczątkowe, wybiórcze dane, które wyglądały na niewiarygodne. Teraz nikt nie jest w stanie ukryć już rozmiarów pandemii. Już teraz wiadomo, że Rosja pójdzie w ślady Hiszpanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Wszystko przez błędy popełniane przez władze. 

Epidemia w tym kraju rozwija się w tempie geometrycznym Jeśli trend będzie kontynuowany jeszcze w tym miesiącu liczba zakażonych może osiągnąć 700 tys. Rosja może wyprzedzić w liczbie dogonić Stany Zjednoczone i stać się globalnym liderem oraz epicentrum pandemii chińskiego wirusa z Wuhan. 

Tempo zachorowań w Rosji jest bardzo szybkie. Od dwóch tygodni każdego dnia przybywa conajmniej 15 proc. zakażonych. Dziennie to aktualnie ok. 7 tys. Rosjanie przespali koronawirusa. W samej Moskwie notuje się kilka tys. przypadków w ciągu doby. W stolicy jest większość chorujących. Moskwa stoi sparaliżowana. Władze nie wiedzą co robić. Chorych, którzy nie mieszczą się w przepełnionych szpitalach, odsyła się do domów, aby tam przechorowali zakażenie.  

Ropa i wirus obnażyły słabość imperium. 

Rosja cierpi z także powodu wojny cenowej, którą narzuciła jej Arabia Saudyjska. Saudowie obniżyli do maksimum ceny ropy, więc budżet Kremla, który bazuje na sprzedaży surowców i paliw kopalnych po prostu się nie domyka. Niewykluczone, że Rosja będzie musiała sięgnąć do rezerw złota, które szacowane są na 550 mld dolarów. W pewnym momencie kontrakty na zakup ropy były ujemne. To dla Rosji śmiertelny cios.

Nic nie uchroni kraju przed recesją. Rosja nie ma rozwiniętego systemu wspomagania biznesu. Dlatego fala bankructw i bezrobocia jest nie do uniknięcia. Kredyty i  pożyczki kiedyś trzeba będzie przecież spłacić. Gospodarka będzie hamować a ludzie to odczują. Już teraz pojawiają się pytania, czy wystarczy pieniędzy na wypłaty dla urzędników i emerytury.

W wyciekłym tajnym raporcie o skutkach koronawirusa w Rosji, wynika, że szczyt epidemii przypadnie na 9 maja, czyli w Dzień Zwycięstwa, gdy miała odbyć się fantastyczna parada z udziałem prezydenta Putina. Z dostępnych danych wynika jednak, że to dopiero początek a koronawirus dopiero się rozkręca. Mimo wszystko władze już teraz myślą o otwieraniu gospodarki, bo ludzie bardzo odczuwają pogorszenie warunków ekonomicznych. Skutki dla państwa z tytułu recesji mogą zaś okazać się gorsze niż pandemia. 

Już teraz długi kompanii naftowych są niemal takie jak rezerwy państwa. Dodatkowo buntują się pracownicy pól obsługiwanych przez Gazprom, co znaczy, że kolos na glinianych nogach zaczyna się chwiać. 

Z powodu pandemii zamknięto też ruch lotniczy w miejscowości Sabetta na płw. Jamalskim, obsługujący największy istniejący w tym kraju zakład skraplania gazu – Jamał LNG. Gdy wstrzymane jest wydobycie paliw kopalnych, oznacza to, że Rosja rzeczywiście zaczyna mieć kłopoty.

Zobacz jak protestują rosyjscy robotnicy: 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej