KościółPolska

Jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek na Jasną Górę zatrzymana przez Policję i cofnięta do domu.

N/z ksiadz Wojciech Lemanski Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Łowicka Piesza Pielgrzymka wędruje na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku. W tym roku wielowiekowa tradycja została przerwana przez policję.

Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek. Uczestniczyło w niej około 150 osób, które pierwszego dnia wędrówki zostały zatrzymane przez policję po przebyciu 30 kilometrów, w okolicach Słupi (powiat skierniewicki). Po otrzymaniu ostrzeżenia pielgrzymi mieli dziś poruszać się w mniejszych grupach, przy zachowaniu przepisowych odstępów. Rano ruszyli dalej w kierunku Częstochowy. Około godz. 9-tej zostali zatrzymani ponownie. Tym razem w okolicach Budziszewic.

Policja twierdzi, że zarówno wczoraj, jak i dziś pątnicy nie przestrzegali przepisów dotyczących obostrzeń w stanie epidemii. Wylegitymowano i pouczono ponad 70 osób. Ksiądz, który był inicjatorem wydarzenia, został ukarany mandatem karnym, który przyjął.

Jednak według relacji naocznego świadka grupa pątników maszerowała zgodnie z wymaganym reżimem sanitarnym, czyli w małych grupach, gęsiego, w maseczkach i w co najmniej dwumetrowych odstępach. – Zgromadzili się dopiero pod kościołem w Budziszewicach – powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Ks. Wiesław Frelek, który w tym roku po raz 20. prowadził łowickich pątników na Jasną Górę, zadecydował jednak o rozwiązaniu pielgrzymki.

Pielgrzymi z Łowicza do Częstochowy mieli dotrzeć w sobotę, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Wiadomość o rozwiązaniu pielgrzymki jest tym bardziej smutna, że Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku.

źródło: lowicz24, PAP

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej