Dzieci/Wychowanie

Jeszcze dwa tygodnie z dziećmi w domu. Jak godzić pracę zdalną z opieką ? Co robić, kiedy wysiadają nam nerwy ?

Godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad małymi dziećmi, szczególnie w okresie epidemii, stanowi dla wielu rodziców wyzwanie. Nie ma jednak idealnych rodziców, więc nie starajmy się nimi być – podkreśla prof. Ewa Jarosz, pedagog i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dzieci, podobnie jak my, mogą odczuwać napięcie, lęk – tym bardziej, że ich sytuacja też się zmieniła. Z tego powodu mogą pojawiać się u nich trudne dla rodziców zachowania. Zdaniem pani profesor zdarza się tak, kiedy są głodne, zmęczone, czegoś się boją albo, gdy chcą zaznaczyć swoją niezależność. Mogą być wtedy denerwujące, trudne do zniesienia, wywoływać nasze rozdrażnienie, a nawet złość. Obecna sytuacja może potęgować takie zdarzenia.

„Jeśli czujecie, że wasze emocje nasilają się niebezpiecznie i zaraz „wybuchniecie”, to zróbcie 10-sekundową „stop-klatkę” (wyjdźcie z pomieszczenia, jeśli to możliwe lub odwróćcie się) i oddychajcie przeponą – powoli i głęboko. To zwykle pomaga szybko się uspokoić i racjonalnie zareagować na sytuację” – zaleca prof. Jarosz.

Zdaniem specjalistki najlepiej próbować wspólnie z dziećmi analizować sytuację, w jakiej jesteśmy, rozmawiać z nimi spokojnie o tym, co się dzieje, ale także o rzeczach ważnych dla nich; o tym, jak one rozumieją to co się teraz dzieje, jak się teraz czują, czego im brakuje i jak można temu zaradzić.

„Starajcie się – podkreśla prof. Ewa Jarosz – kierować do dziecka pozytywne komunikaty: chwalcie je za wszystko, co robi dobrze”. Zwracając uwagę na jakieś niewłaściwe zachowanie dzieci, lepiej jest komentować je bez używania negatywnych określeń wobec dziecka. Zamiast mówić `ale z ciebie bałaganiarz`, warto jedynie stwierdzić, że nie jest dobrze zostawiać tak porozrzucane zabawki, że mogą się zniszczyć. W komunikacie warto używać imienia dziecka (np. Janku, proszę poukładaj zabawki, potrzebujemy miejsca żeby się pobawić w…), gdyż to koncentruje uwagę dziecka na treści wypowiedzi.

Proponuje też, żeby jak najczęściej umożliwiać dziecku dokonywania wyborów, w różnych, nawet najdrobniejszych czynnościach (posiłki, ubranie, miejsce aktywności), aby mogło mieć swoje małe – dziecięce poczucie wpływu na sytuację. Nie śledźcie bez przerwy wiadomości o sytuacji epidemiologicznej – dodaje. Lepiej wyznaczyć sobie 2–3 momenty w ciągu dnia na ich wysłuchanie czy obejrzenie.

Dobrze jest – mówi – „przydzielić” dziecku jakieś obowiązki, proste prace z intencją podkreślania jego współdziałania w tym, aby rodzina dała sobie radę w obecnej sytuacji, a nawet pokazując je jako udział dziecka w „walce z wirusem”. Warto także wyznaczyć domowy harmonogram dnia. „Ustalmy, w jakim czasie będziemy zajęci pracą, a w jakim będziemy z dziećmi, aby się z nimi bawić albo pomagać im w edukacji. Jeśli dzieci uczą się zdalnie, dobrze jest też określić wspólnie z dziećmi czas potrzebny na naukę i czas na inne aktywności” – namawia prof. Jarosz.

„ Nie skupiajmy się jednak na dzieciach cały czas. Nie myślmy, że robimy im krzywdę, czy zaniedbujemy, gdy się nimi nie zajmujemy, bo pracujemy lub po prostu jesteśmy zmęczeni, albo mamy dosyć. Mamy do tego prawo i takie sytuacje są absolutnie naturalne. Sięgajmy po sposoby i aktywności, które zajmą dziecko i przyciągną jego uwagę na tyle, że będzie mogło przynajmniej trochę się nimi samo zająć” – uważa prof Jarosz.

Dodaje, żeby nie zapominać o przyjemnościach. Zwłaszcza w okresie epidemii. Czynności dostarczające nam przyjemności są szczególnie istotne w tej trudnej emocjonalnie sytuacji, wobec napływających bezustannie negatywnych wiadomości. Są buforem napięcia, stresu i lęku – uważa specjalistka.

Źródło : PAP

Podobne artykuły
Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców wtemacie zagrożeń, naktóre wsieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak ztakim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Profesor Czesław Nosal zdradza sposób na skuteczną naukę do egzaminów

W poniedziałek 8 czerwca zaczynają się matury, a tydzień później, 16 czerwca, egzaminy ósmoklasistów. Przed młodzieżą kilka dni wytężonej nauki i stresów. Dlatego warto wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. –Skuteczne uczenie się…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie... gwiazdę. Którzy popularni celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości

Co roku liczne portale internetowe informują, że znani wszystkim celebryci czy gwiazdy muzyki nie mają matury. Chcąc nie chcąc powstaje wrażenie, że nauka i wiedza są nieważne. Bez tego też można zostać podziwianym przez tłumy. Przy okazji…
Zobacz więcej