Codziennie rozmowaPolskaPomagamy

Każdy teraz powinien pomagać. Dzięki akcji #WzywamyPosiłki dostarczono za darmo medykom ponad 60 tys. posiłków

Akcja #wzywamyposiłki ( fot. Archiwum prywatne)

Zaczęło się od tego, że z powodu epidemii ich branże zamarły. Z dnia na dzień musieli zawiesić wszystkie projekty, a ponieważ nie lubią bezczynności postanowili siedzenie w domu zamienić w akcję pomocy. Teraz pro bono pracują po kilkanaście godzin dziennie, 7 dni w tygodniu Wzywając Posiłki.

– Akcja polega na dostarczaniu darmowych posiłków służbie zdrowia na terenie całej Polski  – mówi jedna z organizatorek i wolontariuszek Małgorzata Mikulik. Jeszcze w zeszłym tygodniu ich licznik pokazywał 40 tysięcy posiłków dostarczonych za darmo pracownikom medycznym. Teraz jest ich już ponad 60 tysięcy .

– Jak człowiek się zastanowi na chwilę i pochyli nad tymi liczbami, to aż się łezka w oku kręci ze wzruszenia, że jesteśmy w stanie my wszyscy coś takiego stworzyć – mówi Mikulik, która zajmuje się pomocą placówkom w województwie mazowieckim.  Jej zadanie to zbieranie zamówień na darmowe posiłki od poszczególnych wydziałów szpitali, od przychodni, laboratoriów chemicznych, SOR-ów, punktów Pogotowia Ratunkowego i szukanie restauracji, firm cateringowych czy dużych sieci fast foodów, które za darmo te posiłki przyrządzą i dowiozą w dane miejsce. Codziennie realizowane są tysiące zamówień. Telefon dzwoni od 7 rano do 24 w nocy.

Na posiłkach się nie kończy. Małgosia Mikulik mówi, że załatwia też w miarę możliwości inne prośby. Pomaga zdobyć maseczki, środki dezynfekujące, szuka lokum dla lekarzy, którzy nie mogą wrócić do domu a muszą przejść okres kwarantanny. Dostaje prośbę o pomoc od matki piątki dzieci, z których dwoje jest niepełnosprawnych i potrzebna jest codzienna pomoc w zakupach, załatwieniu drobnych spraw, bo jako jedyna opiekunka dzieci  kobieta i boi się wyjść z domu, żeby się nie zarazić.

#WzywamyPosiłki to  oddolna inicjatywa obywatelska. Wolontariusze to managerowie, pracownicy agencji, graficy, eventowcy, przedstawiciele branży wideo i cała masa ludzi z różnych światów, którzy z powodu epidemii musieli zawiesić swoje życie zawodowe.

– W pewnym momencie zaczęliśmy z kolegami z branży rozmawiać na Facebooku, co możemy teraz wspólnie  zrobić dla innych, i tak od słowa do słowa powstała ta inicjatywa – mówi Małgosia Mikulik. W akcji chodzi o to, żeby pomocą wyrazić swoją wdzięczność pracownikom służby zdrowia, żeby zadbać o tych, którzy dbają teraz o nas i naszych najbliższych.

– W ciągu kilku dni powstała machina, która w normalnych warunkach pracy za pieniądze, grube pieniądze, powstawałaby z trzy miesiące. W kilka dni mieliśmy nazwę akcji, logo, stronę internetową, komunikację, narzędzia, ludzi – opowiada i dodaje, że ma bogate, kilkunastoletnie doświadczenie pracy w branży eventowej, ale w projekcie  realizowanym tak sprawnie i w tak szybkim tempie, nie uczestniczyła nigdy.

Obecne czasy, zdaniem Milkulik, wymuszają na nas działanie na rzecz wspólnego dobra.  -Ten kto nie ma co robić w domu powinien się zaangażować w pomoc.  Jakąkolwiek, komukolwiek – mówi pani Małgosia – W Internecie jest  ogrom różnych inicjatyw. Trzeba tylko wejść, zainteresować się, zacząć działać.

Szczegóły akcji można znaleźć na stronie www.wzywamyposilki.pl.

Restauracje, firmy cateringowe itp., które chciałyby wesprzeć inicjatywę mogą zgłaszać się pod adresem partnerzy@wzywamyposilki.pl. Z kolei szpitale czy punkty pomocy medycznej chcące skorzystać z darmowych dostaw posiłków mogą to zrobić wchodząc na stronę https://wzywamyposilki.webankieta.pl/

https://www.facebook.com/wzywamyposilkipl/

Posłuchaj całej rozmowy Moniki Tarki z współorganizatorką akcji Małgorzatą Mikulik.

Monika Tarka

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej