Kultura

Kina samochodowe przeżyją boom? Pismo z prośbą o zezwolenie na projekcje w plenerze wysłano do ministra kultury.

Kino samochodowe, Bruksela, Wikipedia

Tuż przed majówką rząd ogłosił kolejny etap “odmrażania” gospodarki. Zezwolił m.in. na wcześniejsze niż pierwotnie planowano otwarcie galerii handlowych. Nie dotyczy to jednak znajdujących się w ich obrębie kin. Nie wiadomo, jak będzie w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii plotkuje się o tym, że kina, kluby i sale koncertowe mogą być zamknięte nawet do końca roku. Stąd pomysł na kina samochodowe. Ostatnio pisaliśmy o tego typu pokazie zorganizowanym w Teheranie .

Bilety wstępu, a właściwie “wjazdu”, do takiego kina najczęściej kupuje się przez internet, więc bezpiecznie. Za naszą zachodnią granicą już zaczął się ruch w tym biznesie. Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci jest wręcz bombardowana wnioskami o przydzielenie częstotliwości radiowych dla operatorów tego typu kin.

W Polsce takie kina miałyby ruszyć już 28 maja. Na Facebooku utworzone zostały już wydarzenia pod hasłem Auto Kino z dodanym miastem np. Auto Kino Warszawa czy Auto Kino Gdańsk. Kina mają ruszyć także w Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Koszalinie, Opolu, Białymstoku, Warszawie, Częstochowie, Gdyni, Zgorzelcu, Legnicy, Lublinie, Rzeszowie, Jeleniej Górze.

Zainteresowanie wydarzeniami na Facebooku jest ogromne, w Łodzi jest już ponad 17 tys osób chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu, w Warszawie – 26 tys, w Zielonej Górze – 10 tys.

Organizatorzy zapewniają, że kina będą działały zgodnie z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa. Miejsce i program mają być podane w ciągu najbliższych dni.

W Trójmieście, jak czytamy w Dzienniku Bałtyckim, o pozwolenie na organizację plenerowych pokazów starają się założyciele stowarzyszenia kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, które ma na swoim koncie organizację wielu trójmiejskich imprez kinowych, w tym właśnie pokazów plenerowych, które odbywały się w czasie wakacji. – Pracujemy, kosztorysujemy, szukamy miejsc, parkingów, koniecznie utwardzonych – to istotne kwestie organizacyjne – powiedziała portalowi gdansk.pl Anna Kądziela-Grubman z Hamulca Bezpieczeństwa. – Sprawdzamy repertuar, który chcielibyśmy zaprezentować w Kinie na Szekspirowskim pod kątem tych specyficznych warunków jakie stwarza kino samochodowe. To jest jedyna szansa, żeby “uratować” nasze projekty i nie robić ich on line, bo uważam, że do tego się nie nadają.

Jak informuje Dziennik Bałtycki, nie wiadomo jednak czy pomysł wypali bowiem Sanepid kręci nosem na takie wydarzenia, a krakowska wersja Auto Kina otrzymała już negatywną rekomendację. Dlatego pismo z pytaniem o możliwość odmrożenia pokazów kinowych w takiej formule zostało wystosowane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Dziennik Bałtycki, gdansk.pl, naszemiasto.pl

Podobne artykuły
InformacjeKultura

Patryk Vega pokazał zwiastun swojego najnowszego filmu „Pętla”.

Film “Pętla” zainspirowany został tzw. aferą podkarpacką, czyli tysiącami kompromitujących nagrań zudziałem biznesmenów ipolityków, zarejestrowanych wsieci agencji towarzyskich. Wprodukcji zagrali: Antoni…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Polacy zakochali się w serialach. Wzrosła popularność serwisów streamingowych

Ponad połowa Polaków subskrybuje, głównie filmy i seriale. Już 56 proc. Polek i Polaków korzysta z internetowych usług subskrypcyjnych – wynika z badania Blue Media “Finanse w czasie epidemii”. Platformy oferujące dostęp do filmów…
Zobacz więcej
Kultura

Co oglądać w czasie pandemii? Nieświadomi - jak agentura przejęła Europę Środkową

„Nieświadomi” to świetnie zrealizowany serial produkcji HBO. Wciąga, bo to historia, którą dobrze znamy. Znany opozycjonista wraca w przeddzień aksamitnej rewolucji do Czechosłowacji i zostaje wciągnięty w grę służb. Wspaniały…
Zobacz więcej