InformacjeŚwiat

Klawiszowiec „Dusicieli” nie żyje. W niedzielę zmarł Dave Greenfield z The Stranglers. Miał pozytywny test na Covid-19

Zdjęcie z planu nad teledyskiem do Golden Brown; wikipedia.org

Napisał jeden z ikonicznych utworów rocka „Golden Brown”, a brzmienie jego instrumentów klawiszowych postawiło go obok takich sław jak Rick Wakeman, John Lord i Ray Manzarek.

Uznano, że chorobą zaraził się w czasie przedłużającego się pobytu w szpitalu, gdzie znalazł się z powodu choroby serca. 

Na internetowych forach pojawiły się szybko wpisy kolegów z zespołu.

Wieczorem w niedzielę 3 maja odszedł mój wielki przyjaciel i wieloletni kolega, od 45 lat. Geniusz muzyczny, którym był Dave Greenfield, zmarł jako jedna z ofiar Wielkiej Pandemii 2020 roku. Wszyscy z  światowej rodziny Dusicieli rozpaczają i przesyłają najszczersze kondolencje Pam, żonie Dave’a –napisał Jean-Jacques „JJ” Burnel, basista zespołu.

Jet Black, perkusista grupy pożegnał kolegę słowami: Straciliśmy drogiego przyjaciela i kogoś, kto na pewno był geniuszem muzycznym. Dave był muzyką, to było w nim, to było naturalne. Razem podróżowaliśmy po świecie w nieskończoność i było jasne, że uwielbiają go miliony. Ogromny talent, wielka strata, bardzo go brakuje.

Zespół The Stranglers  powstał w 1974 roku w Guildford, Surrey, a pochodzący z Brighton Greenfield przyłączył się do nich po niespełna roku istnienia. Sam nie określał Dusicieli formacją punkową, wolał aby wpisywać ją w nurt nowej fali.

Nie krył, że interesowała go ciemna strona życia. Interesował go okultyzm, swój największy hit poświęcił heroinie (Golden Brown).  

Obecny wokalista i gitarzysta Stranglersów, Baz Warne, opisał Greenfielda jako prawdziwego innowatora i legendę muzyki.

Dzisiaj słowo geniusz jest zdecydowanie nadużywane, jednak patrząc na to czego dokonał Dave Greenfield z pewnością był jednym z tych, którzy mają pełne prawo być nazywani geniuszami – wspomina artystę Warne.

Inny wieloletni kolega z zespołu, jego lider Hugh Cornwell (odszedł w 1990 roku) powiedział wprost, że to właśnie styl Greenfielda sprawił, że The Stranglers odróżniali się od całej masy innych zespołów.

Dave Greenfield miał 71 lat

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej