Polska

Klęska show biznesu. Chylińska czyta bajki, Voo Voo wspiera szpitale. Nie zagra Santana, Pearl Jam apeluje o niezwracanie biletów na koncert

Materiały promocyjne artysty.

W Tauron Arenie nie zagra Carlos Santana, Pearl Jam apeluje do fanów, by nie zwracali biletów, Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Mioush i Mrozu przekładają majowe koncerty, Nick Cave odłożył majowy koncert o rok. Agnieszka Chylińska czyta bajki gromadząc w sieci 40 tys. widzów, Voo Voo wspiera aukcje na rzecz lokalnych szpitali. Taco Hemingway chce zagrać po raz pierwszy po przerwie 2 czerwca. Kiedy klikniemy w dowolnej wyszukiwarce słowa „koncert odwołany”, momentalnie wyskakują dziesiątki tysięcy linków. Kryzys niszczy lokalnych promotorów. Zamiast zysków należy się spodziewać upadłości firm i wielkich problemów samych muzyków

Odwoływanie koncertów, przekładanie ich na inne terminy, to najpopularniejszy anons na stronach gwiazd rocka, jazzu i popu. Symfoniczne i operowe sale świecą pustkami, artystyczne życie przeniosło się do sieci.

Jeden z pierwszych anonsów o odwołaniu koncertu gwiazdy światowego formatu, dotarł do nas na początku marca. To wówczas dowiedzieliśmy się, że nie zagra w Polsce Carlos Santana. Nomen omen, tego samego dnia 10 marca, w którym wojewoda małopolski odwołał wydarzenie w Tauron Arenie, biuro giganta rocka wydało oświadczenie: Z przykrością informujemy, że z uwagi na obawy związane ze zdrowiem publicznym oraz ograniczenia w podróżach i występach w Europie Carlos Santana odkłada daty europejskich koncertów podczas swojej nadchodzącej światowej trasy Miraculous 2020.

Kiedy dzisiaj klikniemy w dowolnej wyszukiwarce słowa „koncert odwołany”, momentalnie wyskakują dziesiątki tysięcy linków.

Można powiedzieć, że od tego momentu wszystko posypało się na zasadzie kostek domina.  Jedni przenoszą swoje imprezy na konkretne terminy, często bardzo optymistyczne  (koniec kwietnia i maj), inni, zdecydowanie bardziej realnie, na jesień. Jeszcze inni całkowicie „czyszczą” kalendarze. Dawid Podsiadło, który dzisiaj miał grać jutro swój jedenasty koncert w ramach liczącej dwadzieścia występów trasy na swoim profilu społecznościowym uspokaja: „W nawiązaniu do wczorajszej informacji o przełożeniu koncertów, poniżej znajdziecie listę nowych dat. Przypominamy, że na dziś, koncerty zaplanowane na maj i czerwiec odbędą się zgodnie z planem”. Na 2 czerwca pierwsze spotkanie z fanami wyznaczył sobie Taco Hemingway (Hala Stulecia we Wrocławiu), Katarzyna Nosowska planuje wrócić do koncertowania  również w czerwcu. Fisz Emade Tworzywo swoje marcowe koncerty przenieśli głównie na czerwiec, a  popularna trasa koncertowa Siesta Festival przeniesiona została na jesień. Zamiast teraz, Mioush podobnie jak Mrozu planują spotkać się z fanami  w maju. Planowany na 28 maja koncert Nicka Cave’a & The Bad Seeds, co prawda odbędzie się w maju, tyle, że 2021 roku.

Za rok ma też wystąpić Pearl Jam, jednak daty koncertu, który będzie przeniesiony z 13 lipca, jeszcze nie znamy. Mistrzowie grunge’u z Seattle apelują jednak o nie zwracanie biletów, a zachowani ich na nowy termin. W listopadzie zamiast w maju posłuchamy Matta Duska, a The Herbaliser zamiast tydzień temu, zagra pierwszego dnia października. Niestety, legendarne The Jacksons całkowicie odwołali swój wrześniowy koncert w Gdańsku. Kiedy zagra YES, nie wiadomo. Mieli pojawić się 9 maja we Wrocławiu.

Życie nie znosi pustki, więc w realiach odwoływania koncertów, rozmaite formy aktywności odnajdują sami muzycy. Koncertują transmitując swoje domowe występy w sieci, albo utrzymują kontakt z fanami inaczej. Bywa, że niesztampowo. Tak robi Agnieszka Chylińska, która czytając bajki na swoim profilu facebookowym, gromadząc nawet po blisko 40 tysięcy widzów.  Voo Voo udostępniło swój koncert sprzed lat, wspiera też aukcje, z których dochód przeznaczany jest na zakup środków ochrony osobistej dla lokalnych szpitali.

Najbardziej symbolicznym przejawem odmienności obecnego czasu w showbiznesie jest okładka marcowego wydania magazynu „Billboard” z znamiennym tytułem na okładce: When The Show Won’t Go On (kiedy show nie jest kontynuowany) trawestującym nieśmiertelne The Show Must Go On (show musi trwać). W tym właśnie numerze Dave Brooks, opisuje mechanizmy, które zaczynają funkcjonować w muzycznej branży. Sytuacja niszczy lokalnych promotorów, a długofalowy efekt trudny jest do przewidzenia. Zamiast spodziewanych rekordowych zysków należy się spodziewać upadłości firm i wielkich problemów samych muzyków. Czyżby w tej rzeczywistości tak jak w lustrze nie odbijały się nasze, polskie realia?

Odwołane koncerty to z jednej strony konieczność zadośćuczynienia widzom: albo zwrot pieniędzy albo zaproponowanie nowego terminu. Tutaj solidność organizatorów  koncertów bezpośrednio przełoży się na zbudowanie bądź utratę zaufania na linii fan – gwiazda. Tak, piszę gwiazda, bowiem widzów nie interesują mechanizmy. Kupują bilet i wiedzą czego chcą. Problem w tym, że środki przez organizatora zostały zaangażowane w wynajem sali, zaliczki poszły tam gdzie powinny. Zwrot może nie być taki prosty. Z drugiej strony, w gronie fanów są tacy,  którzy również utracili źródło dochodu i każda złotówka jest dla nich ważna.

Pisząc o dużym muzycznym biznesie, tym z hal i stadionów, nie należy zapominać o małych wydarzeniach. Tych z klubów i pubów. Skoro nie działają, duża grupa muzyków, podobnie jak kelnerzy, kucharze, serwis sprzątający, też nie zarabiają. Co tu ukrywać, nie jest łatwo i cała branża przechodzi wielki kryzys. Powrót do normalności potrwa pewien czas. Dzisiaj niemal jednym chórem artyści wzywają swoich fanów do troski o własne i bliskich zdrowie. 

Piotr Iwicki
Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej