GospodarkaInformacje

Kolejne dobre prognozy dla Polski. Bezrobocie będzie niższe niż średnia unijna.

Internet

Tarcza Antykryzysowa chroni miejsca pracy. Bezrobocie w Polsce wzrośnie, ale i tak będzie mniejsze niż w większości krajów Unii.

Przed kryzysem związanym z koronawirsuem obserwowaliśmy w Polsce rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia rejestrowanego, najniższe na przestrzeni ostatnich 30 lat. Towarzyszyły mu pozytywne tendencje, dotyczące jakości miejsc pracy, oraz stabilny wzrost gospodarczy. – To oznacza, że stopa bezrobocia w Polsce, której wzrost odczujemy na pewno na koniec roku, będzie jednak mniejsza u nas niż w innych krajach unijnych – zapowiedziała Marlena Maląg,  minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W 2019 r. Polska zajmowała 3. miejsce wśród państw Unii Europejskiej  o najniższym bezrobociu (3,3 proc.  wobec 6,7 proc.  średniej unijnej). Według prognoz Komisji Europejskiej, bezrobocie w Polsce w 2020 roku może wzrosnąć do poziomu 7,5proc. To o 1,5  punktu procentowego mniej niż przewidywana  średnia stopa bezrobocia w UE,  szacowana na poziomie 9 proc. Co więcej,  w 2021 r. bezrobocie w naszym kraju powinno spaść do 5,3 proc., podczas gdy w krajach UE będzie utrzymywać się na poziomie 7,9 proc.. Polska znajdzie się wtedy na 6. miejscu wśród państw o najniższym bezrobociu w UE.

– Walczymy o każde miejsce pracy. Wdrożona przez rząd Tarcza Antykryzysowa spełnia swoją rolę i wyhamowuje wzrost liczby bezrobotnych.  W ramach różnych instrumentów do przedsiębiorców trafiło już prawie 8,3 mld zł  – podkreśla  minister Marlena Maląg. 

Zgodnie z danymi rejestru CEIDG w kwietniu br. ubyło ok. 4,1 tys. aktywnych podmiotów gospodarczych, podczas gdy jeszcze w marcu spadek był o 30,8 tys. W kwietniu o 42 proc. wzrosła natomiast liczba wniosków o wznowienie działalności – z 11,5 tys. w marcu do 16,3 tys. w kwietniu.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej