Kultura

Koncert samochodowy lub dyskoteka. Impreza drive-in to zupełnie nowy pomysł.

Mad Slanger, drive-in koncert, YouTube

Miłośnicy muzyki spotkają się na koncertach… drive-in. Uczestnicy ustawiają się przed sceną w autach, tak jak w kinie samochodowym. Dzięki temu zachowują bezpieczny dystans społeczny. Firmy i wykonawcy organizujący takie wydarzenia korzystają najczęściej z pozwoleń na działalność kina samochodowego.

Nie wiadomo dokładnie, kto pierwszy wpadł na ten pomysł. Może zaczęło się w Danii, gdzie w zeszłym miesiącu duński piosenkarz i autor tekstów Mads Langer zagrał przed publicznością w samochodach podczas koncertu zorganizowanego w nadmorskim mieście Aarhus. Występ Langersa został przekazany na dedykowaną częstotliwość, a uczestnicy dostroili radio samochodowe, aby móc go słuchać.

Czy to przyszłość muzyki na żywo? – Na początku czułem się wyjątkowo niezręcznie – mówi Mads po występie . Ale się udało, koncert obejrzało 2000 osób w 500 samochodach.

Brings, drive-in koncert w Kolonii, YouTube

A może zaczęło się w Niemczech gdzie w kwietniu w Kolonii lokalny zespół Brings wystąpił w kinie drive-in dla ludzi siedzących w 250 pojazdach. Każdy samochód mógł pomieścić maksymalnie dwie osoby dorosłe i dziecko. Poproszono fanów o pozostanie w aucie przez cały koncert, a pracownicy ochrony stale sprawdzali, czy nie doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa. Gdy zespół grał na żywo na scenie, występ był transmitowany na dużym ekranie, a dźwięk był przesyłany do samochodów bezprzewodowo. Fani zamiast bić brawo, okazywali uznanie po każdej piosence, trąbiąc klaksonami samochodowymi.

Swój drive-in koncert zapowiedział na 13 maja Dave Matthews Band. Grupa wystąpi podczas wydarzenia charytatywnego w kinie samochodowym Xfinity Theatre w Hartford w USA.

Raper z Seattle, Raz Simone, zorganizował koncert raperów przed wjazdem na parking Seattle Center. Wprawdzie w tym przypadku organizatorzy nie mieli akurat pozwoleń na organizację imprezy i przyjechało na nią tylko 30 samochodów, ale i tak występ z 10 maja został uznany przez lokalnych dziennikarzy za pierwszy w USA koncert samochodowy. Fani zostali poinstruowani, aby pozostali w swoich pojazdach, organizatorzy wydarzenia i fotografowie nosili maski, a wykonawcy, w tym lokalni raperzy Fatal Lucciauno i King Leez, dezynfekowali mikrofon między utworami.

Raper s Seattle, Internet

Kolejny przykład radzenia sobie branży showbiznesowej w dzisiejszych czasach płynie z Niemiec. Właściciele popularnego klubu muzycznego zza Odry nie dostali jeszcze zgody na wznowienie działalności, dlatego, korzystając z przepisów, zezwalających na funkcjonowanie kin samochodowych, zorganizowali w weekend samochodową dyskotekę. Były nawet małe maszyny do robienia dymu, dyskotekowe kule, dodatkowe oświetlenia w samochodach. -Byliśmy naprawdę zaskoczeni, ponieważ to była inicjatywa wyjątkowa w skali świata, a atmosfera była kapitalna, mimo szalejącej epidemii koronawirusa – powiedział Holger Bosch, właściciel klubu Index.

W Polsce kina samochodowe chcą wznowić działalność 28 maja, czekają na pozwolenia. Być może wtedy i u nas pojawia się imprezy lub koncerty drive-in.

Podobne artykuły
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej