Rodzina

Koronawirus a zwierzęta domowe. Eksperci wyjaśniają wątpliwości.

Pies

Wiele osób nadal ma wątpliwości, czy zwierzęta domowe mogą nas zarazić koronawirusem. Odkąd zaczęła się epidemia Covid-19 w Polsce, pracownicy schronisk dla zwierząt i lecznic weterynaryjnych alarmują, że ludzie w panice pozbywają się swoich psów i kotów. Boją się, że zwierzęta ich zarażą. Niektórzy dzwonią nawet z pytaniem, czy mogą uśpić zwierzę. I chociaż Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat, że psy i koty nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia, wielu ludzi nadal „na wszelki wypadek” wyrzuca swoje zwierzaki. Lekarze medycyny rodzinnej otrzymują telefony od pacjentów, czy domowe psy i koty mogą ich zarazić, czy należy izolować dzieci i osoby starsze. 

Prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w ramach w akcji #PosłuchajNaukowca rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 od zwierząt domowych. Wytłumaczył też, z czego wynika tak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. – Rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że ta choroba w Chinach na człowieka przeskoczyła od zwierząt. Prawie na pewno były to nietoperze i prawdopodobnie jakiś pośrednik pomiędzy nimi, który zakaził ludzi – mówi ekspert sugerując, że mogło to być źródłem pandemii covid-19.– To jest fakt, ale to nie znaczy, że nasze psy i koty mogą nas zarazić – zaznacza profesor.

– Takie rzeczy, żeby nowa choroba się pojawiła od zwierząt się zdarzają i zdarzały w historii, ale zachodziły w wyjątkowych okolicznościach – wyjaśnia. Jego zdaniem zamieszanie związane z obawami o możliwość przeniesienia się koronawirusa ze zwierząt na ludzi wywołała informacja o psie z Hongkongu, u którego potwierdzono covid-19. Był to mały piesek kanapowy, tzw. szpic miniaturowy (pomeranian). Najprawdopodobniej spał on w pobliżu swojego właściciela, który wcześniej został zakażony SARS-CoV-2. – Kiedy w wymazach z gardła i nosa psa potwierdzono obecność ludzkiego koronawirusa, rzeczywiście wprowadziło to pewien niepokój – twierdzi prof. Frymus. Zwierzę zostało wzięte na kwarantannę i było badane przez kilka kolejnych dni. Po 3 tygodniach okazało się, że “pies się po prostu nawdychał” tego wirusa od swojego (zapewne kaszlącego) właściciela. Przez jakiś czas ludzki koronawirus utrzymywał się w psich błonach śluzowych, ale potem zniknął, bo nie był w stanie się namnażać. Kolejne wyniki testów były jednak negatywne i nie potwierdziły u zwierzęcia covid-19.

– Pies i kot nie mogą zarazić się od człowieka wirusem SARS-CoV-2 i zachorować na chorobę COVID-19 – potwierdza lekarz weterynarii Dorota Sumińska w rozmowie z Pulsem Medycyny. Jej zdaniem nie ma najmniejszego powodu do obaw, że pies lub kot przeniesie na nas wirusową infekcję, nawet jeżeli przebywał z osoba chorą.

Na wnikliwe badania nad nowym koronawirusem trzeba będzie poczekać. Teraz warto dbać o to, by po głaskaniu psa czy kota umyć ręce. – Po głaskaniu psa czy kota (nawet zdrowego) zawsze na pewno należy umyć ręce, zwłaszcza przed jedzeniem – zaznacza prof. Frymus wskazując, że “jest to bardzo skuteczny środek profilaktyki przy tym zakażeniu”.

CIEKAWOSTKA: Psy mogą złapać wirusa ludzkiej grypy. Dochodzi wtedy do jego powielania się w organizmie psa, ale zwierzęta albo nie mają objawów choroby, albo są one nieznaczne: umiarkowane zapalenie spojówek, surowiczy wyciek z nosa oraz zmienna gorączka. Co do kotów, to mogą się zakazić różnymi typami wirusów ludzkiej grypy, ale w żadnym z badanych przypadków zwierzęta nie chorowały. Mogły jednak zakażać.

Źródło: SGGW, Puls Medycyny

Podobne artykuły
PolskaRodzina

"Karta rodziny" podpisana przez Andrzeja Dudę. Co to takiego? Czy słusznie wzbudza kontrowersje?

“Karta rodziny”, czyli zobowiązanie Andrzeja Dudy to wsparcie finansowe dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT, wsparcie dla seniorów i rynek pracy przyjazny rodzinie. To zbiór zasad, którymi, jak…
Zobacz więcej
RodzinaRozrywka

QUIZ - Kto w Twojej rodzinie nosi spodnie? Sprawdź to

17 Created on June 10, 2020 By RK Kto jest głową Twojej rodziny? W każdej rodzinie…
Zobacz więcej
Rodzina

"Asia rozpłakała się na egzaminie maturalnym". Nasila się stres u dzieci. Gdzie szukać dla nich pomocy?

Pandemia iwywołana nią izolacja często wiąże się zlękiem ipoczuciem braku kontroli. Dla wielu rodzin zamknięcie pod jednym dachem to nowa, trudna sytuacja, którawzmagakonflikty.Te zdania słyszeliśmy nie raz z ust…
Zobacz więcej