Świat

Koronawirus: Dlaczego tak wielu ludzi umiera w Belgii? Belgijski wirusolog odpowiada Trumpowi.

Donald Trump, Reuters

Belgia ma największy na świecie wskaźnik śmiertelności z powodu koronawirusa. Nie chodzi tu o całkowitą liczbę ofiar, tylko o ilość zgonów w stosunku do liczby ludności.

Prezydent Donald Trump pokazał ostatnio na wykres przedstawiający Belgię na szczycie, a USA na siódmym miejscu tego rankingu. Sugerował, że Ameryka lepiej radzi sobie z pandemią.

Donald Trump, Reuters

Belgia ma 11,5 miliona mieszkańców i ponad 7 tys. ofiar śmiertelnych. Oznacza to, jak dowodził Trump, że 66 osób na 100 tys. zmarło z powodu Covid-19. Według danych Johns Hopkins University, w Stanach Zjednoczonych, z populacją około 330 milionów, jest to 19 osób na 100 tys. mieszkańców. Jak jest naprawdę ?

– Liczby te są „błędnymi porównaniami”, które zostały „nadużyte” – mówi prof. Steven Van Gucht, belgijski wirusolog i rzecznik rządu. -To różnica między zdrowiem publicznym a polityką – wyjaśnia i dodaje – Jest to wyłącznie chęć pokazania, jak dobrze sobie radzi mój kraj i to jest złe podejście. Wirusolog dodaje, że jego zdaniem Belgia bardziej poprawnie niż inni liczy ofiary koronawirusa.

Belgijscy urzędnicy twierdzą, że liczą zmarłych tak, jak nie robi żaden inny kraj na świecie. Do liczby zgonów wliczane są bowiem także osoby mieszkające w domach opieki, które były jedynie podejrzane o zarażenie koronawirusem ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone. Według najnowszych danych z Belgii, spośród 7 703 zmarłych na Covid-19, 53% przebywało właśnie w domach dla osób starszych. Tylko około 16% z nich miało dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Oznacza to, że ponad 3500 zgonów zostało policzonych jako spowodowane przez Covid-19, ale nie zostało to potwierdzone.

Dodatkowym czynnikiem podwyższającym liczbę ofiar koronawirusa na 100 tys mieszkańców może być fakt, że o wiele więcej osób w Belgii umieszcza swoich bliskich w domach opieki, niż w większości krajów w Europie. Tylko Holandia i Luksemburg mają wyższy wskaźnik ilości osób przebywających w takich miejscach w stosunku do wielkości populacji.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej