Świat

Koronawirus i koszmar w domach opieki w Kanadzie. Brud, karaluchy, zepsute jedzenie, przeterminowane leki

Internet

Kanadyjscy żołnierze, skierowani do pomocy w domach opieki dla osób starszych w Ontario, napisali raport o skandalicznych warunkach, które w nich panują. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że dokument jest w najwyższym stopniu niepokojący. – Byłem smutny, zszokowany, rozczarowany i zły – powiedział Trudeau.

Wojskowi pracują w pięciu domach opieki w Ontario, pomagając podczas pandemii COVID-19. Opisali brud, karaluchy, zepsute jedzenie, przeterminowane leki, pacjentów z odleżynami, brak kąpieli dla pensjonariuszy, agresywny personel, niezmienianie ubrań ochronnych przez personel, prowadzące do roznoszenia choroby, powtórne używanie wenflonów.

Podpisany pod raportem generał Conrad JJ Mialkowski zwrócił uwagę na nieizolowanie pacjentów z COVID-19, „kulturę strachu przed używaniem niezbędnych środków higieny, bo one kosztują”, zamykanie środków potrzebnych personelowi na klucz, czy pozostawienie włączonych wentylatorów, co dodatkowo ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa.

Premier Ontario Doug Ford podziękował podczas ostatniej konferencji prasowej żołnierzom i zapowiedział pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. Poprosił też rząd federalny o dalszą pomoc wojska. Oznajmił, że raport jest „rozdzierający” i jest to „najgorsza rzecz jaka czytał podczas całej swojej kariery”.

Nadzór nad domami długoterminowej opieki leży w gestii prowincji, ale Trudeau zapowiedział, że rząd federalny będzie uczestniczył w wypracowaniu nowych rozwiązań. Trudeau zapowiedział dalsze monitorowanie sytuacji.

Dwie kanadyjskie prowincje – Ontario i Quebec – zwróciły się w kwietniu o pomoc armii w opanowaniu sytuacji w domach długoterminowej opieki dla osób starszych. W tych dwóch prowincjach około 80 proc. wszystkich przypadków zgonów na COVID-19 to właśnie mieszkańcy takich ośrodków.

W Kanadzie zarejestrowano ponad 86 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło ponad 6 tys osób. Wśród wojskowych skierowanych do pomocy w Ontario i Quebec zachorowało 39 osób.

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej