InformacjeZdrowie

Koronawirus może powodować zmiany w mózgu. Uważajmy na dezorientację, rozkojarzenie i apatię.

Lekarze coraz częściej donoszą, że niektórzy pacjenci zarażeni koronawirusem doświadczają objawów ze strony układu nerwowego. Na to, że SARS-CoV-2 atakuje obwodowy układ nerwowy, wskazuje utrata węchu i smaku, ale są też inne symptomy. U niewielkiej grupy pacjentów może dochodzić do poważnych uszkodzeń w obrębie mózgu.

Wiele wskazuje na to, że koronawirus u niektórych pacjentów uszkadza ważne ośrodki w mózgu, również te odpowiedzialne za oddychanie. Jak mówił w wywiadzie dla RMF prof. Konrad Rejdak, który jest szefem lubelskiej Kliniki Neurologii oraz prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, takie następstwa neurologiczne choroby mogą wyjaśniać występowanie nagłych drgawek, utraty świadomości, czy niewydolności oddechowej u osób, które przechodziły COVID-19 bez ciężkich objawów i nie należały do grup ryzyka. Jeżeli problemy z oddychaniem nie są wywołane zmianami w płucach, ale w mózgu, zastosowanie respiratora nie będzie w takim przypadku skutecznym rozwiązaniem.

Jak donosi “New York Times” przykładowymi objawami problemów o podłożu neurologicznym są dezorientacja, apatia, dziwne zachowanie czy drgawki. W przypadku 50-letniej pacjentki z amerykańskiego Detroit chorej nakoronawirusa zauważono takie właśnie nietypowe objawy. Narzekała na ból głowy i była rozkojarzona – podała lekarzom swoje imię, ale nie potrafiła odpowiedzieć na inne pytania. Z czasem kontakt z pacjentką jeszcze bardziej się pogorszył. Dopiero na podstawie badania obrazowego mózgu udało się stwierdzić opuchnięcie i stan zapalny kilku obszarów mózgu, a także obumarcie niektórych komórek. Lekarze rozpoznali u chorej ostrą encefalopatię martwiczą, czyli rzadkie, ale poważne powikłanie grypy i innych infekcji wirusowych. Może na nią wskazywać m.in. ospałość, rozkojarzenie czy wpatrywanie się w pustą przestrzeń.

Symptomy COVID-19 ze strony układu nerwowego zanotowano też w innych krajach, w tym we Włoszech. U pacjentów obserwowano objawy przypominające akroparestezję, czyli mrowienie, drętwienie i kłucie kończyn.

Eksperci podkreślają, że u większości pacjentów zakażonych koronawirusem nie ma problemów o podłożu nerwowym – pojawiają się one u nielicznych chorych. 

Źródło: New York Times, Medonet, RMF

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej