InformacjeŚwiat

Koronawirus na świecie: Kontynent wolny od Covid-19, kino samochodowe w Iranie i 13 milionów masek za darmo w Hiszpanii.

Image converted using ifftoany

IRAN: Po raz pierwszy od rewolucji islamskiej sprzed ponad 40 lat, w irańskiej stolicy Teheranie powstało kino samochodowe. Ponieważ tradycyjne kina są zamknięte postanowiono robić pokazy na świezym powietrzu, każdy siedzi w swoim samochodzie i nie naraża zdrowia innych osób. Około 160 pojazdów zapełniło parking w Milad Tower w piątek wieczorem, aby obejrzeć film irańskiego reżysera Ebrahima Hatamikii. Każdy samochód przed wjazdem na teren kina został zdezynfekowany.

Kino smaochodowe w Iranie, Internet

IRLANDIA PÓŁNOCNA: Jak prywatnie i intymnie podejść do spowiedzi jednocześnie zachowując społeczny dystans? Ojciec Paddy McCafferty z Kościoła katolickiego Bożego Ciała w Belfaście ma rozwiązanie – słucha członków swojego zgromadzenia przez zamknięte bramy kościoła. Ojciec jest znany ze swoich nietypowych przedsięwzięć. Kilka dni temu postanowił w kabriolecie przejechać ulicami Belfastu trzymając w ręku Monstrancję z Hostią. Powiedział potem, że pozwoliło mu to przynieść „najświętszy sakrament parafianom i pobłogosławić ich domy oraz rodziny”.

WIELKA BRYTANIA: Politycy w Wielkiej Brytanii chwalą się, że ich polityka zachowań względem koronawirusa jest podparta odkryciami naukowymi. Pojawiły się sugestie, że wprowadzona na wyspach zasada zachowania odległości dwóch metrów od siebie może zostać złagodzona, żeby zachęcić więcej ludzi do powrotu do pracy w biurach i fabrykach. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca odległość 1 m (3,2 stopy) między ludźmi i podtrzymuje pogląd, że choroba jest przenoszona głównie droga kropelkową w trakcie kichania i kaszlu, a koronawirus nie utrzymuje się w powietrzu. Inną sprawa nad którą zastanawia się brytyjski rząd jest wprowadzenie obowiązku mierzenie sobie temperatury przez osoby dojeżdżające do pracy. Temperaturę trzeba byłoby sobie zmierzyć przed wyjściem z domu. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że nie w ten sposób nie zostaną wykryte te osoby, które przechodzą Covid-19 bezobjawowo.

Stout, Wikipedia

W Wielkiej Brytanii poinformowano także, ze w ostatnio miesiącu znacząco wzrosła sprzedaż alkoholu. Sprzedaż stouta, czyli ciemnego piwa, wzrosła o 83%, a cydru o 63%, przy ogólnej sprzedaży alkoholu o ponad jedną trzecią w stosunku do tego czasu w ubiegłym roku. Brytyjczycy zaczęli też więcej gotować i jeść w domu. Sprzedaż świeżego ciasta wzrosła o 110%, podczas gdy sprzedaż mieszanek do pieczenia wzrosła o 85%. Sprzedaż ziół i przypraw wzrosła o ponad 80%.

HISZPANIA: Od poniedziałku w Hiszpanii obowiązkowe będzie noszenie masek w transporcie publicznym. Premier Pedro Sanchez powiedział, że w związku z tym rząd rozprowadzi sześć milionów masek w całym kraju, a kolejne siedem milionów zostanie wysłane do władz lokalnych. Sanchez powiedział także, że jego rząd zatwierdzi fundusz odbudowy o wartości 16 mld euro (14,2 mld funtów), aby pomóc regionom w radzeniu sobie ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii.

Dodatkowo dorośli w Hiszpanii mogą już ćwiczyć na zewnątrz, po raz pierwszy od siedmiu tygodni. Czas ćwiczeń jest podzielony na przedziały czasowe dla różnych grup wiekowych.

FRANCJA: Rząd francuski ogłosił plany przedłużenia obostrzeń do 24 lipca. Minister zdrowia Olivier Véran powiedział, że propozycja zostanie przedłożona parlamentowi w poniedziałek. Jego zdaniem zniesienie stanu wyjątkowego, który rozpoczął się 24 marca, byłoby „przedwczesne” i groziłoby wzrostem liczby przypadków zachorowań. We Francji zachorowało 167 tys. osób, 24 628 zmarło.

AUSTRIA: W sobotę w Austrii otwarto po przerwie centra handlowe, salony fryzjerskie i sklepy o powierzchni przekraczającej 400 m2. Ludzie ustawili się w kolejkach do sklepów z branży elektrycznej, sieci odzieżowych, sklepów meblowych i sportowych.

WŁOCHY: W 50 tysiącach punktów sprzedaży w całych Włoszech dostępne będą od poniedziałku maseczki ochronne po 0,50 euro – takie zapewnienie złożył nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemicznego Domenico Arcuri. Na każdy taki sklep przypada średnio 1200 mieszkańców – podkreślił w sobotę na konferencji prasowej. Arcuri zapowiedział, że od połowy maja liczba punktów sprzedaży wzrośnie do 100 tysięcy.

ANTARKTYDA: Antarktyda to jedyny kontynent wolny od koronawirusa. Uczestnicy australijskiej wyprawy mówią wprost: „my o tym tylko słuchamy, jak gdybyśmy żyli na innej planecie”. Spokój zachowują też Polacy, choć wzrasta niepewność o los rodzin, które zostały w kraju. Jeśli jednak COVID-19 pojawi się i na Antarktydzie, wszystkie stacje mogą mieć poważne problemy.

ROSJA: Rosja pobiła kolejny rekord w liczbie zakażonych w kraju. Dane z soboty pokazują, że tego dnia wykryto 9623 nowych zakażeń, co stanowi rekord od początku epidemii i wzrost o 21,3 proc. w porównaniu z piątkiem.

GRECJA I CYPR: Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe złagodzenie ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu. Harry Theochari, grecki minister turystyki powiedział w The Guardian :  To lato będzie zupełnie inne niż zwykle. Nie ma co do tego wątpliwości. Mimo to w dalszym ciągu możemy dużo zrobić, aby spróbować ocalić grecki przemysł turystyczny . W 2019 roku Grecję odwiedziły 34 miliony turystów. Theochari uważa, że w tym roku, jeśli Atenom dopisze szczęście, będzie ich jedna trzecia. Grecka Izba Hotelowa przewiduje, ze ok. 65 procent jej członków będzie musiało zadeklarować bankructwo. Liczy się każdy tydzień, podczas którego turystyka grecka będzie zarabiała. To jest niesamowicie ważne i dla przemysłu i dla całego kraju – mówi Theochari.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej