Świat

Koronawirus. Pierwsze szczepionki miałyby trafić do USA. Francja protestuje.

Ilustracja szczepionki przeciwko grypie, fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

“Wysiłki poczynione w ostatnich miesiącach pokazują, że konieczne jest, aby ta szczepionka była globalnym dobrem publicznym niepodlegającym prawom rynkowym” – brzmi komunikat Pałacu Elizejskiego. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w czwartek, że szczepionka na COVID-19, jeśli powstanie, nie powinna podlegać “prawom rynkowym” – to odpowiedź na plan firmy farmaceutycznej Sanofi, która zamierza w tej sprawie uprzywilejować USA.

W środę dyrektor generalny Sanofi Paul Hudson powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że “rząd USA ma prawo do największego pierwokupu (szczepionki), ponieważ zainwestował w ryzyko”, związane z pracą nad jej wynalezieniem. Bloomberg podał, że USA miałyby w ramach takiego planu dostać szczepionkę – gdy tylko zostanie opracowana i wyprodukowana – jako pierwsze i w największych ilościach.

Europejska Agencja Leków (EMA) także sprzeciwia się planom firmy Sanofi. Jeden z jej dyrektorów Marco Cavaleri podkreślił, że Agencja musi “zapewnić, aby wszyscy obywatele Europy mieli jak najszybszy dostęp do szczepionki, jeśli zostanie ona opracowana”.

Laboratorium Pasteura, spółka córka Sanofi, podjęła współpracę ze swym brytyjskim rywalem GlaxoSmithKline, aby przyśpieszyć badania nad szczepionką na koronawirusa. Obie firmy otrzymały finansowe wsparcie amerykańskiej organizacji ds. badań biomedycznych (Biomedical Advanced Research and Development Authority – BARDA). 

Źródło: interia.pl

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Bill Cosby odsiaduje wyrok za molestowanie i napaść. Jego żona twierdzi, że skazano go... przez rasizm

Żona skazanego za napaść i molestowanie seksualne komika Billa Cosby’ego – Camille wciąż nie wierzy w winę męża. Podczas gdy 82-latek od dwóch lat przebywa w więzieniu, kobieta teraz zarzuca ruchowi #MeToo rasizm i twierdzi, że aktor…
Zobacz więcej