Świat

Koronawirus zaskoczył Ukrainę. Przez pierwsze dwa tygodnie nie robiono testów. Nie było maseczek.

– W Sarnach była sytuacja, która mrozi krew w żyłach. Z jakiegoś zakątka Europy do tej miejscowości przyjechała kobieta. Zaraziła koronawirusem całą rodzinę. Na siedem osób sześć zmarło! – mówi w wywiadzie dla wp sportowe fakty ukraiński działacz żużlowy Siergiej Gołownia.

Jak twierdzi, przez pierwsze dwa tygodnie nie robiono na Ukrainie testów na obecność COVID-19. – Nie było maseczek. Każdy na swój użytek próbował coś sobie organizować i produkować. Później dochodziło do absurdów. Paru “biznesmenów” zwietrzyło interes i zapragnęło coś ugrać na ludzkim nieszczęściu sprzedając nakrycia na oczy i nos w horrendalnych cenach. Duża część pracowników medycznych zachorowała i rzucała zwolnieniami w obawie o własne zdrowie – opowiada Gołownia.

W ciągu minionej doby na Ukrainie wykryto 455 nowych przypadków zakażeń koronawirusem , 11 kolejnych osób chorych na Covid-19 zmarło, a 175 wyzdrowiało. Bilans zakażonych wzrósł do 10 861, w tym 754 dzieci i 2 154 pracowników medycznych. Ogółem zmarły 272 osoby, a 1 413 pacjentów uznano za wyzdrowiałych.

Ponad dwa tysiące zainfekowanych to pracownicy medyczni. Dwa dni temu ukraińskie media relacjonowały, że jednym z głównych powodów masowego zakażenia wśród pracowników szpitali jest brak środków ochronnych. “Niestety, to jeszcze daleko do końca zachorowań. Lekarze nadal narzekają na brak podstawowego wyposażenia ochronnego, takiego jak maseczki, nie mówiąc już o jednorazowych kombinezonach ochronnych” – napisał portal golos.ua.

Premier Denys Szmyhal – mimo złych statystyk dotyczących zakażeń wśród pracowników szpitali – uspokaja, że – Szpitale są przygotowane, a ich personel jest zdyscyplinowany w kwestii przestrzegania norm sanitarnych. Pisała o tym “Ukrainskaja Prawda”.

Restrykcje związane z epidemią, między innymi obowiązek noszenia maseczki ochronnej w miejscach publicznych i zachowania dystansu społecznego, zostały przedłużone na Ukrainie do 11 maja.Według rządu szczyt zachorowań na Covid-19 jest oczekiwany między 3 i 8 maja.

Źródło : wp sportowe fakty, forsal.pl,

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej