Informacje

Kraje rozwinięte gorzej radzą sobie z koronawirusem

Kraje Europy Zachodniej radzą sobie gorzej z pandemią niż państwa Europy Środkowej, wynika z danych dotyczących zapadalności na COVID-19. 

Znacznie więcej zachorowań występuje w rozwiniętych państwach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja niż w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – Polsce na Węgrzech, w Czechach czy na Słowacji. Podobnie na Bałkanach notuje się mniej zachorowań niż np. w państwach Beneluksu. Z kolei Grecy radzą sobie lepiej niż Hiszpanie czy Włosi. 

Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Po pierwsze bardziej rozwinięta gospodarka, sprzyja większej sieci zależności i powiązań. Aktywne życie gospodarcze sprzyja częstym kontaktom, z których nie sposób zrezygnować. 

Po drugie: postawa społeczna. Kraje Zachodu to dziś multikulturowy zlepek. Wiele narodów, wiele zwyczajów, brak integracji. To utrudnia dostosowywanie się do niezrozumiałych zakazów i nakazów. Do tego dochodzi zwykłe nieposłuszeństwo obywatelskie. Media donoszą do regularnych bitew młodzieży z rozganiającą ją policją we Francji czy Belgii. 

Po trzecie – nawyki konsumpcyjne. Im bogatsze społeczeństwo, tym większa zależność od konsumpcji. Także w świetle codziennych zachowań.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej