GospodarkaInformacje

Kreatywni Polacy: telemedycyna i roboty w walce z koronawirusem.

Polskie startupy pracują nad  innowacyjnymi   rozwiązaniami, które  pomogą w walce z pandemią COVID-19.

Robot opiekujący się chorymi na COVID-19, urządzenia monitorujące online stan chorych przebywających w domach, system do walki z tzw. fake newsami  o koronawirusie – to przykłady innowacyjnych projektów, które będą rozwijane przez startupy  dzięki finansowemu  wsparciu Łódzkiej  Specjalnej  Strefy  Ekonomicznej (ŁSSE).

Łódzka strefa we współpracy  z partnerami biznesowymi (firmami Ericsson i Indigo Nails) uruchomiła specjalny nabór w akceleratorze Startup Spark dla startupów, które zaproponują technologie mające ograniczać skutki epidemii COVID-19.  Do konkursu zgłosiło się 140 firm. Spośród nich wybrano 10 startupów, którym ŁSSE przekaże blisko 1,5 mln zł  na stworzenie i rozwój innowacji niwelujących społeczne, gospodarcze i zdrowotne skutki pandemii.  –– Początkowo planowaliśmy przeznaczyć na wsparcie startupów i innowacje do walki z COVID-19 około pół miliona zł. Jednak pojawiło się tak wiele ciekawych rozwiązań, że chcieliśmy dać szansę realizacji większej liczbie projektów. Dlatego zwiększyliśmy pulę wsparcia do blisko 1,5 mln zł – poinformował  Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE:

–  Specjalne strefy ekonomiczne, których celem jest przyspieszanie rozwoju regionów m.in. poprzez przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy, mogą również kreować skuteczne innowacyjne narzędzia służące walce z pandemią koronawirusa –  skomentowała inicjatywę ŁSSE   Olga Ewa Semeniuk, wiceminister rozwoju.   

Dzięki pozyskanym środkom startupy będą mogły rozwijać bardzo ciekawe pomysły, jak chociażby projekt MEDIbot – robota mogącego częściowo przejąć opiekę nad chorymi na COVID-19. Robot mógłby wykonać obchód lekarski, przeprowadzić wywiad z chorymi, a także dostarczyć im lekarstwa czy posiłki. Dodatkowo będzie wyposażony w kamerę termowizyjną, pulsoksymetr, stetoskop cyfrowy i ciśnieniomierz, aby zdalnie zmierzyć najważniejsze parametry życiowe. Z kolei startup Lyncas razem z ŁSSE i Ericssonem będą rozwijać  produkt „FeaverWall”, czyli system inteligentnej detekcji zagrożeń epidemiologicznych bazujący na termowizji i sieciach neuronowych. Będzie on sprawdzał, czy wśród pasażerów, np. linii lotniczych występuje ryzyko rozprzestrzenienia się potencjalnych patogenów i informował o potrzebie wdrożenia procedur bezpieczeństwa. 

Wśród wyróżnionych  startupów  znalazł się też  Exal Bone, który opracował system telemedyczny Covitcher. W prosty sposób zapewnia on monitorowanie na odległość stanu zdrowia pacjentów z COVID-19 będących w izolacji. Regularnie mierzy parametry życiowe pacjenta i powiadamia lekarza w przypadku pogorszenia się jego stanu. Uznanie zyskał tez. startup Working Theory, który zajmuje się kwestią fake newsów. Stworzył on urządzenie do oceny wiarygodności informacji dotyczących epidemii koronawirusa w Internecie.

– Dużym pozytywnym zaskoczeniem była liczba zgłoszeń (140). Jeszcze większym  jakość i innowacyjność wielu z tych pomysłów. Cieszę się, że wśród zwycięskich projektów dominują rozwiązania wspierające medyków oraz seniorów – najbardziej narażone grupy zawodowe i społeczne – podkreślił Jacek Bukowicki  z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej