Anty-COVID 19Zdrowie

Kto najczęściej choruje na konoronawirusa? Przeczytaj nasz raport i odetchnij

Fot. Eduards Zelobovskis

Mężczyźni, ludzie starzy i chorzy na schorzenia przewlekłe – oni są najbardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19.

Przeanalizowaliśmy najnowsze dane na temat pandemii. Okazuje się, że na chorobę najczęściej, bo w 61 proc. zachorowują mężczyźni. Takie dane podał Departament Zdrowia Nowego Jorku, narażone są także osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze oraz na cukrzycę. 

Najczęściej chorują osoby starsze. Prof. Jacek Wysocki w Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zwraca uwagę, że najbardziej narażeni są ludzie po 60. roku życia, natomiast śmiertelność w grupie ponad 80. lat wynosi już 15 proc. 

We Włoszech średnia wieku zgonów wynosiła 80 lat, natomiast w Polsce jest o 10 lat niższa. 

Nie wiadomo, czy grupa krwi ma wpływ na podatność na zakażenie. Chińskie dane pokazywały, że najbardziej narażeni są pacjenci z grupą krwi A. Jednak nie można do końca ufać danym z kraju, który zaniechał informowanie świata o pandemii. 

W komunikatach Ministerstwa Zdrowia pojawia się termin „choroby współistniejące”, co to oznacza? To choroby, które mogą przyczynić się do zwiększenia zakresu infekcji i doprowadzić do zgonu. 

Są to przeważnie: choroby serca, nowotwory, cukrzyca, choroby płuc i nadciśnienie. Zagrożeniem są także otyłość, brak ruchu, zakażenia, używki, stany zapalne. Jeśli prowadzimy niezdrowy styl życia, zawsze jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. 

Jeśli jednak dbamy o siebie, jesteśmy ostrożni, nie należymy do żadnej z ww. grup, nie powinniśmy wpadać w panikę, ani nawet obawiać się koronawirusa. 

Jak pokazują statystyki zarażamy się najczęściej w szpitalach, po powrocie z zagranicy lub przy kontakcie z zakażoną osobą w trakcie kwarantanny. 

Dla osoby zdrowej i stosującej się do zaleceń prewencyjnych, prawdopodobieństwo zakażenia się COVID-19 jest mniejsze niż wygrana w totka. 

Żródło: mp.pl, pulsmedycyny.pl 

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjeRozrywkaŚwiat

Brytyjczycy w końcu pójdą do pubów! Muszą spełnić pewien warunek, żeby napić się piwa

Do zamówienia piwa w pubach, po ich otwarciu w Anglii od 4 lipca, konieczne będzie podanie nazwiska i danych kontaktowych, które będą przechowywane przez właścicieli przez 21 dni – przewidują opublikowane w środę wytyczne brytyjskiego…
Zobacz więcej