GospodarkaPolska

Kupuj 590. Prezydent wraz ministrem rolnictwa zachęcają do wybierania polskich produktów.

Kod 590 (fot.Internet)

Rozpoczynamy akcję #KupujŚwiadomie #ProduktPolski. Podczas zakupów wybierajmy te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju. Jeżeli kupujemy żywność, to zwracajmy uwagę, żeby była to żywność polska, bo to wspiera rozwój naszej gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera naszych przedsiębiorców  – zaapelował prezydent Andrzej Duda,  po spotkaniu z Janem Krzysztofem Ardanowskim,  ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Wystąpienie prezydenta poprzedziła wideokonferencja  z przedstawicielami organizacji rolniczych. – Rozmawialiśmy o potrzebach rolnictwa i poszczególnych branż. Produkcja rolna przeżywa czas kryzysowy w związku z pandemią koronawirusa. Głównie to problem z eksportem. Nasi rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki trudowi i pracy polskich rolników nie musimy się martwić, czy będzie żywność na polskim rynku, czy nie – podkreślił prezydent Duda.

Głównym celem akcji “Produkt Polski” jest promocja  żywności wytwarzanej w naszym  kraju i zachęcanie do jej kupowania. – Ze względu na epidemię koronawirusa rwą się kanały dystrybucji, zrywają się łańcuchy dostaw. Coraz trudniej jest eksportować. Dobrym, patriotycznym, świadomym wyborem w obecnej sytuacji jest kupowanie polskiej żywności – stwierdził  minister  Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak rozpoznać polski produkt?

Najprostszym sposobem identyfikacji pochodzenia produktu  jest sprawdzenie jego kodu kreskowego. Jeśli kod zaczyna się prefiksem „590” to oznacza, że mamy do czynienia z produktem wytworzonym w naszym kraju. Dla większej pewności można też dokonać dalszej weryfikacji, szukając na opakowaniu oznaczeń: “wyprodukowano w Polsce”, “made in Poland”, “produkt polski”  lub symboli graficznych, takich jak polska flaga czy mapa Polski.

Kampania #KupujŚwiadomie #ProduktPolski nie jest pierwszą akcją zachęcającą do kupowania  produktów wytwarzanych w Polsce. Resort rolnictwa i rozwoju wsi  od wielu lat prowadzi różne działania promujące polską  żywność.  Do wybierania podczas  zakupów rodzimych produktów i usług  zachęca też kampania społeczna „Wybieram 590”.

Gospodarcze korzyści wyborów  konsumenckich

Kupowanie produktów krajowej produkcji nie jest tylko aktem patriotyzmu konsumenckiego, ale przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Według analizy  firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton,  preferowanie rodzimych produktów to sposób na budowanie zamożności kraju i zwiększenie szans rozwojowych polskiej gospodarki.

Przy zakupie produktu lub usługi wytworzonych w Polsce przez firmę z polskim kapitałem, aż 79 gr z każdego wydanego 1 złotego pozostaje w Polsce. W przypadku zakupu produktów importowanych to tylko 25 gr. Zmiana w zachowaniach zakupowych – na korzyść rodzimych produktów –  zaowocowałaby pozostaniem w naszym kraju dodatkowych miliardów zł, które mogłyby spowodować istotną zmianę dla polskiej gospodarki, m.in. poprzez zwiększenie możliwości inwestycyjnych  przedsiębiorstw.

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej