GospodarkaPolska

Kupuj 590. Prezydent wraz ministrem rolnictwa zachęcają do wybierania polskich produktów.

Kod 590 (fot.Internet)

Rozpoczynamy akcję #KupujŚwiadomie #ProduktPolski. Podczas zakupów wybierajmy te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju. Jeżeli kupujemy żywność, to zwracajmy uwagę, żeby była to żywność polska, bo to wspiera rozwój naszej gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera naszych przedsiębiorców  – zaapelował prezydent Andrzej Duda,  po spotkaniu z Janem Krzysztofem Ardanowskim,  ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Wystąpienie prezydenta poprzedziła wideokonferencja  z przedstawicielami organizacji rolniczych. – Rozmawialiśmy o potrzebach rolnictwa i poszczególnych branż. Produkcja rolna przeżywa czas kryzysowy w związku z pandemią koronawirusa. Głównie to problem z eksportem. Nasi rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. Dzięki trudowi i pracy polskich rolników nie musimy się martwić, czy będzie żywność na polskim rynku, czy nie – podkreślił prezydent Duda.

Głównym celem akcji “Produkt Polski” jest promocja  żywności wytwarzanej w naszym  kraju i zachęcanie do jej kupowania. – Ze względu na epidemię koronawirusa rwą się kanały dystrybucji, zrywają się łańcuchy dostaw. Coraz trudniej jest eksportować. Dobrym, patriotycznym, świadomym wyborem w obecnej sytuacji jest kupowanie polskiej żywności – stwierdził  minister  Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak rozpoznać polski produkt?

Najprostszym sposobem identyfikacji pochodzenia produktu  jest sprawdzenie jego kodu kreskowego. Jeśli kod zaczyna się prefiksem „590” to oznacza, że mamy do czynienia z produktem wytworzonym w naszym kraju. Dla większej pewności można też dokonać dalszej weryfikacji, szukając na opakowaniu oznaczeń: “wyprodukowano w Polsce”, “made in Poland”, “produkt polski”  lub symboli graficznych, takich jak polska flaga czy mapa Polski.

Kampania #KupujŚwiadomie #ProduktPolski nie jest pierwszą akcją zachęcającą do kupowania  produktów wytwarzanych w Polsce. Resort rolnictwa i rozwoju wsi  od wielu lat prowadzi różne działania promujące polską  żywność.  Do wybierania podczas  zakupów rodzimych produktów i usług  zachęca też kampania społeczna „Wybieram 590”.

Gospodarcze korzyści wyborów  konsumenckich

Kupowanie produktów krajowej produkcji nie jest tylko aktem patriotyzmu konsumenckiego, ale przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Według analizy  firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton,  preferowanie rodzimych produktów to sposób na budowanie zamożności kraju i zwiększenie szans rozwojowych polskiej gospodarki.

Przy zakupie produktu lub usługi wytworzonych w Polsce przez firmę z polskim kapitałem, aż 79 gr z każdego wydanego 1 złotego pozostaje w Polsce. W przypadku zakupu produktów importowanych to tylko 25 gr. Zmiana w zachowaniach zakupowych – na korzyść rodzimych produktów –  zaowocowałaby pozostaniem w naszym kraju dodatkowych miliardów zł, które mogłyby spowodować istotną zmianę dla polskiej gospodarki, m.in. poprzez zwiększenie możliwości inwestycyjnych  przedsiębiorstw.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej