GospodarkaInformacje

Lech Wałęsa: dla Polski lepiej kupować gaz z Rosji.

By MEDEF - Flickr, CC BY-SA 2.0

Polska robiłaby lepiej, gdyby kupowała gaz z Rosji, bo jest tańszy. Taką opinię wyraził były prezydent w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS.

– Z Moskwy do Warszawy jest bliżej niż z Nowego Jorku. Tam musi być tylko drożej. Dlaczego potrzebujemy tak wysokich kosztów? – dziwił się Wałęsa.

– Jeśli wszystko jest w porządku, to z Moskwy jest o połowę taniej niż z Nowego Jorku. To oczywiste. Po co kupować więcej, jeśli zamiast tego możesz zwiększyć pensje. Ale ponieważ nie możemy się zgodzić, nie ufamy sobie, my oszczędzamy tyle, ile możemy i kupujemy w USA – dodał prezydent.

Według portalu energetyka24.com, w 2018 roku ówczesny prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że cena gazu z USA będzie 20-30 proc. niższa niż tego z Rosji. W podobnym tonie wypowiedział się Jarosław Kaczyński, mówiąc że cena gazu z USA będzie “o jedną trzecią niższa” od rosyjskiego.

Nie chodzi jednak o tylko ceny, lecz o niezależność energetyczną. Rosja, poprzez swojego monopolistę Gazprom, wielokrotnie stosowała szantaż, tnąc dostawy gazu. Tak było np. w przypadku Ukrainy. Stąd potrzeba dywersyfikacji źródeł energii wolnej od nacisków politycznych.

energetyka24.com

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej