InformacjePolska

Lekarze alarmują: pandemia utrudnia leczenie innych chorób

Źródło: Telewizja TVS

Lekarze i cała służba zdrowia walczą nie tylko z koronawirusem. Jest jeszcze jeden wróg – procedury. Wielu pacjentów trafia do szpitala dużo później niż przed wybuchem epidemii.

– Widzimy bardzo dużo pacjentów z ciężką niewydolnością serca, ze zdekompensowaną cukrzycą. A co najbardziej mnie boli, to jest to, że brak właściwego leczenia natychmiastowego innych infekcji niż Covid-19 powoduje, że mamy dużą liczbę pacjentów z posocznicami. Niestety w niektórych wypadkach tak późno skierowana do szpitala sepsa kończy się dla tych ludzi dramatycznie – powiedział telewizji TVS Maciej Hamankiewicz, ordynator w Szpitalu im. Św. Elżbiety w Katowicach.

Do tego dochodzi gruźlica czy grypa. Pacjentów hospitalizowanych jest mniej, ale za to przypadki są bardzo ciężkie. Ordynator ze szpitala św. Elżbiety uważa, że przyczyniają się do tego również przychodnie, bo lekarze pracują głównie przez telefon.

– Porządnie zebrany, który jest podstawą postępowania lekarskiego pozwala na wyłapanie z grupy pacjentów, którym udzielamy teleporady, tych, którzy wymagają dalszej, pogłębionej diagnozy. Na pewno nie jest jest to taka diagnoza jak wtedy, kiedy całe lecznictwo było otwarte, ale w tych najważniejszych punktach my spełniamy swoją rolę – mówi Kazimierz Srokosz, lekarz ZLA w Sosnowcu.

Wiele zależy nie tyle od lekarza, co od nastawienia pacjentów. A ci z powodu koronawirusa unikali służby zdrowia. Najbardziej bali się pobytu w szpitalu.

– Takie sytuacje obserwowaliśmy, że ten czas od wystąpienia dolegliwości do momentu aż chory zasięgnął porady i wezwał pogotowie był dłuższy. Przez to później trafiał do szpitala, ale wydaje się, że to się zaczyna normalizować. Tutaj głównie myślę, że było to po stronie pacjentów. Ich obaw i strachu przed szpitalem, lekarzem, pogotowiem – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Śląskie Centrum Chorób Serca.

Powoli wszystko wraca do normalności. Po pierwsze badania takie jak rentgen czy USG będą częstsze, a lekarze zapewniają, że nie ma powodów do strachu przed koronawirusem w szpitalach.

 Zapewniam chorych, że prędzej zetkną się z wirusem SARS-CoV-2 w Lidlu Kauflandzie czy jakimkolwiek innym sklepie, w tramwaju. Tam chodzą nosiciele – mówi Maciej Hamankiewicz, ordynator w Szpitalu im. Św. Elżbiety w Katowicach.

Źródło: Telewizja TVS

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej