Wideo

Łowcy burz nagrali trąbę powietrzną w Kaniowie. Zobacz przerażającą potęgę natury!

Trąba powietrzna w Kaniowie, YouTube

Tropią burze i wichury, wyjątkowo trafnie prognozują pogodę. To łowcy burz. Kiedy skrzykiwali się w internecie i założyli wspólną dla pasjonatów tych zjawisk stronę, głównym ich celem było stworzenie systemu ostrzegającego ludność Polski przed gwałtownymi i często niszczycielskimi burzami, gdyż państwowa służba nie dawała sobie wówczas z tym rady. Jako jedyni przewidzieli z wyprzedzeniem powódź z maja 2010 roku. Teraz, po wielu latach łowów, udało im się “upolować” tornado.

07 czerwca tego roku, około godziny 14:15, w miejscowość Kaniów w powiecie bielskim uderzyła trąba powietrzna związana z burzą, która pojawiła się tego dnia nad województwem śląskim. W ciągu kilkudziesięciu sekund trwania zjawiska, uszkodzone zostały 23 budynki mieszkalne i gospodarcze, powalonych zostało kilkanaście drzew, uszkodzone zostały linie energetyczne. Wiatr mógł wiać z prędkością ponad 150km/h.

– Burzę śledziliśmy od momentu wejścia na teren Polski do momentu wygenerowania trąby powietrznej. Zjawisko było dość niespodziewane (brak wyraźnych oznak tworzenia się leja) i krótkotrwałe, przez co nie było możliwości skutecznego ostrzeżenia ludności – napisali Łowcy burz z Podbeskidzia na swoim Facebooku.

– Zjawisko trwało zaledwie kilkadziesiąt sekund, pojawiło się nagle, bez wcześniejszych sygnałów. Ta trąba zaskoczyła wszystkich… Nie tak wyobrażaliśmy sobie nasze pierwsze tornado – informują łowcy burz. Jak twierdzą, takie zjawisko pojawia się w naszym regionie niezwykle rzadko, co kilkanaście lat.

Tak prezentowała się trąba powietrzna z ich perspektywy. Tworzący się z niezwykłą prędkością lej powietrzny, porywający ze sobą większe przedmioty i wiatr rzucający nimi na wszystkie strony. Oto pięć minut przejmującego filmu pokazującego przebieg zjawiska i jego skutki.

Podobne artykuły
ŚwiatWideo

Wojna gangów we Francji. Przerażające wideo

We Francji trwa regularna wojna gangów narkotykowych – Czeczenów z Algierczykami w mieście Dijon. Zobacz szokujące sceny: #dijon #tchétchène rester chez vous. ! pic.twitter.com/l1wrHX9dvm— h (@hasna1102) 14 czerwca 2020 Flash infos…
Zobacz więcej
Wideo

Trzaskowski tłumaczy, że Polska powinna przyjąć kilka tysięcy arabskich uchodźców - szokujące nagranie

Rafał Trzaskowski ma jasne i sprecyzowane poglądy na kwestie migracji. Kilka tysięcy uchodźców z Afryki? To nie problem. “Jeśli tego nie zrobimy to upadnie Strefa Schengen i Polacy nie będą mogli jeździć do pracy za granicę” &#8211…
Zobacz więcej
TechnologiaWideo

Jak Google uczy higieny Polaków? Smartwach przypomina o myciu rąk. Zobacz film

Google to korporacja, która dostarcza oprogramowanie Android obecne w wielu smartfonów i smartwatchach. W najnowszej wersji oprogramowania zainstalowanej na popularnych amerykańskich inteligentnych zegarkach firmy Fossil co trzy godziny pojawia się…
Zobacz więcej