Kultura

Małe lokalne księgarnie mogą upaść z powodu epidemii. Ruszyła akcja wsparcia księgarzy – „Książka na telefon”.

Organizatorzy proszą miłośników literatury o wsparcie lokalnych księgarzy, którzy nie prowadzą sprzedaży przez internet. Teraz można do nich zadzwonić lub napisać maila i w ten sposób kupić książkę.

„Książka na telefon” to kampania informacyjna, która ma na celu ułatwienie kontaktu czytelników z lokalnymi księgarniami stacjonarnymi, które muszą być w tej chwili zamknięte. To przeważnie małe firmy, często rodzinne, które w przeciwieństwie do sieci, ze względu na drastyczny spadek sprzedaży książek, mogą nie przetrwać epidemii.

Nawet 40% księgarń w Polsce może upaść z powodu epidemii ?

Takie są wyniki badania przytaczanego przez organizatorów na stronie akcji www.ksiazkanatelefon.pl. Badanie przeprowadzono w dniach 17–22 marca 2020 wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych. W odpowiedzi na pytanie : “Czy księgarni grozi bankructwo, jeśli stan epidemii potrwa do połowy kwietnia?”, „Tak” odpowiedziało 41% badanych, „Być może” 49,2% , „Nie” 9,8%.

Do udziału w akcji przystępują niezależne księgarnie lokalne, osiedlowe, regionalne, które nie są powiązane z żadną z wielkich sieci księgarskich. Inicjator wydarzenia, którym jest jest dystrybutor książek OSDW Azymut, podkreśla, że tego typu miejsca to nie tylko sklepy z książkami. W 2019 roku zorganizowały co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Jak można pomóc i jak zamówić książkę ?

Wystarczy wejść na specjalnie stworzoną stronę www.ksiazkanatelefon.com, wybrać księgarnię z zamieszczonej tam listy i skontaktować się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Jeżeli nie wiemy jaką książkę wybrać możemy poprosić o rekomendację księgarza lub o wysłanie zdjęć regałów lub transmisję live z księgarni.

Na stronie jest już zarejestrowanych ponad 200 osiedlowych księgarń, ale lista jest cały czas aktualizowana. Każda wysyłka ma być realizowana zgodnie z zaleceniami zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

https://www.facebook.com/wspieramyksiegarnie/
Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej