Informacje

Marszałek Tomasz Grodzki w orędziu powielił fake newsa na temat koronawirusa. SARS-CoV-2 nie utrzymuje się długo na papierze. Dementujemy!

We wczorajszym, bardzo emocjonalnym orędzie Marszałka Senatu, Tomasz Grodzki przestrzegał państwo przed wyborami, które w jego opinii są skrajne niebezpieczne. Przemilczał jednak, że jego dramatyczne wystąpienie jest związane z faktem, że kandydatka opozycji okupuje tyły peletonu w wyścigu o fotel prezydenta. 

Grodzki powielił też fake newsa stowarzyszenia SKALPEL (pisaliśmy o tym wczoraj) o tym, że koronawirus na papierze utrzymuje się bardzo długo. Mówił też: „badania potwierdzają, że wirus może być aktywny na papierze ponad 24 godziny, a najwybitniejsi polscy epidemiolodzy wskazują na liczne zagrożenia dla naszego zdrowia związane z akcją wyborczą, angażującą dziesiątki tysięcy osób”. Sprawdźmy to. 

Zgodnie z tym, co przedstawił wczoraj FakeHunter to nieprawda. Oto, co piszą eksperci:

Według naukowców koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na papierze maksymalnie 24 godziny.

Taką informację można znaleźć na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). „Badania wykazały, że wirus COVID-19 może przetrwać do 72 godzin na plastiku i stali nierdzewnej, mniej niż 4 godziny na miedzi i mniej niż 24 godziny na tekturze” – informuje WHO.

Badania na temat żywotności koronawirusa opublikowane zostały w połowie marca w “The New England Journal of Medicine”. Naukowcy porównywali stabilność SARS-CoV-2 i SARS-CoV-1 w pięciu warunkach środowiskowych: aerozole, plastik, stal nierdzewna, miedź i tektura. Wykazali, że SARS-CoV-2 był bardziej stabilny na plastiku i stali nierdzewnej niż na miedzi i tekturze. 

„Na miedzi nie mierzono żywotnego SARS-CoV-2 po 4 godzinach i nie mierzono żywotnego SARS-CoV-1 po 8 godzinach. Na tekturze nie mierzono żywotnego SARS-CoV-2 po 24 godzinach i nie mierzono żywotnego SARS-CoV-1 po 8 godzinach” – czytamy w podsumowaniu eksperymentu.

Również badacze z Uniwersytetu Hongkongu sprawdzali, jak długo wirus może pozostać zaraźliwy w różnych temperaturach, a także na różnych powierzchniach w temperaturze pokojowej. Badanie opublikowano w kwietniu w piśmie medycznym „Lancet”.

„Po 3-godzinnej inkubacji nie można było wykryć zakaźnego wirusa na papierze do drukowania i chusteczkach higienicznych” – napisali naukowcy.

Z fartucha laboratoryjnego zaraźliwy wirus znikał następnego dnia. Na szkle i banknotach wirusa zdolnego do infekcji wykrywano jeszcze na drugi dzień, ale nie było go tam po czterech dniach. Na stali nierdzewnej i plastiku można było go wykryć po czasie od czterech do siedmiu dni. Nawet po siedmiu dniach wirus wciąż był natomiast wykrywalny na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych, co badacze określili jako „uderzające”.

Badacze zaznaczyli w artykule, że wykrywanie wirusa na poszczególnych powierzchniach przy użyciu narzędzi laboratoryjnych „niekoniecznie odzwierciedla” możliwość rzeczywistego zakażenia poprzez zwyczajny kontakt z takimi powierzchniami.

Źródła:

fakehunter.pap.pl 

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2004973

https://www.thelancet.com/journals/lanmic/article/PIIS2666-5247(20)30003-3/fulltext,

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej