Polska

Matury i egzamin ósmoklasisty w tym samym terminie. Rozpoczął się bezprecedensowy tydzień w polskiej szkole

Egzamin maturalny w XX Liceum Ogolnoksztalcacym im. J. Slowackiego Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Tegoroczne egzaminy przebiegają w specyficznych warunkach, kiedy niemal cały świat mierzy się z covid-19. W związku z pandemią długo nie było wiadomo, kiedy i czy w ogóle się odbędą egzaminy maturalne, czy testy ósmoklasistów. Ostatecznie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zarówno kwietniowe egzaminy ósmoklasisty jak i majowe matury będą przeprowadzane w czerwcu. Tak się składa, że tydzień, który właśnie się rozpoczął będzie najtrudniejszym z punktu widzenia logistyki przeprowadzanych egzaminów.

Maturzyści bowiem przystępują w tym tygodniu do wybranych egzaminów na poziomie rozszerzonym, a w tym samym czasie ich młodsi koledzy i koleżanki będą się mierzyć z egzaminem ósmoklasisty.

Maturzyści swój maraton egzaminacyjny rozpoczęli już w ubiegłym tygodniu. Są nawet tacy, dla których zmagania maturalne już się zakończyły. To dlatego, że z powodu pandemii w tym roku zrezygnowano z obowiązkowych egzaminów ustnych. By uzyskać świadectwo dojrzałości trzeba zdobyć 30 procent punków z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzaminy te już się odbyły. Odpowiednio, 8, 9 i 10 czerwca. Do tego uczniowie muszą podejść do jednego wybranego egzaminu na poziomie rozszerzonym – za nami są już język polski, język łaciński i język angielski.

Jednak większość egzaminów rozszerzonych zaplanowano na ten tydzień. W poniedziałek odbywa się matura rozszerzona z matematyki i z filozofii. We wtorek 16 czerwca biologia i wiedza o społeczeństwie, w środę 17 czerwca chemia i informatyka, w czwartek 18 czerwca język niemiecki na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca egzaminy z geografii oraz historii sztuki.

Natomiast najpopularniejszym rozszerzeniem w tym roku jest język angielski. Wybrało go około 160 tysięcy tegorocznych absolwentów to jest blisko 60 procent. Tym samym ten egzamin wyprzedził pod względem popularności rozszerzoną geografię , którą wybrało około 72 i pół tysiąca zdających i matematykę. Królową nauk wybrało niemal 66 tysięcy zdających.

Tak się składa, że we wtorek 16 czerwca rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową muszą podejść do trzech egzaminów: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. Tych egzaminów nie można oblać, ale przystąpienie do nich jest warunkiem ukończenia podstawówki. Do tego egzaminy te odgrywają znaczącą rolę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (to połowa wszystkich punktów do zdobycia). Dla ósmoklasistów to pierwszy zewnętrzny egzamin w życiu – podejdzie do niego prawie 348 tysięcy uczniów.

Warto przypomnieć, że egzaminy ósmoklasistów, podobnie jak matury odbywają się według specjalnych zasad. Uczniom nie mogę towarzyszyć rodzice i opiekunowie, po szkole muszą poruszać się w maseczkach i przyłbicach. Można je zdjąć dopiero w ławie egzaminacyjnej, a między zdającymi musi być 1,5 metra odległości.

W najtrudniejszej sytuacji są szkoły, gdzie w jednym budynku znajduje się liceum i szkoła podstawowa. W takich placówkach edukacyjnych pogodzenie egzaminów maturalnych i testów ósmoklasistów będzie największym wyzwaniem dla nauczycieli.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej