Gospodarka

Minister rolnictwa prosi ambasadorów o pomoc w znalezieniu odbiorców naszej żywności

Jabłka ( fot. Internet)

Od kilkunastu lat wartość eksportu polskiej żywności systematycznie rosła. Pandemia koronawirusa wszystko jednak  zmieniła. Zamknięcie granic, utrudnienia w międzynarodowym transporcie, zerwanie łańcuchów dostaw stworzyło ogromne problemy dla producentów i eksporterów z wszystkich branż, w tym sektora rolno-spożywczego. Wielu producentów żywności z dnia na dzień zostało zmuszonych do ograniczenia a nawet całkowitego zawieszenia swojej sprzedaży zagranicznej. Dlatego konieczne stało się szukanie nowych rynków i nowych odbiorców dla produkowanej w Polsce żywności.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wystosował list do ambasadorów RP, z prośbą o informowanie  o możliwościach eksportowych dla polskich produktów rolno-spożywczych w krajach akredytacji. Informacje te będą zamieszczane w na stronie internetowej MRiRW w uruchomionej ostatnio specjalnej zakładce:

Polska  żywność podbija świat

Żywność to jeden z  polskich  hitów eksportowych. Dzięki wysokiej jakości i konkurencyjnym cenom  polskie  produkty rolno- spożywcze są znane i cenione nawet na bardzo egzotycznych  rynkach. Od momentu  wejścia Polski  do Unii Europejskiej   eksport produktów rolno-spożywczych wzrósł kilkukrotnie.  W 2004 r. Polska  sprzedała za granicę  żywność za 5,2 mld euro. Natomiast w 2019  r. wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 31,4  mld euro / wzrost o 5,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego/.

Polska jest europejskim i światowym liderem w  produkcji i eksporcie  drobiu, jabłek, owoców miękkich (czarnej porzeczki i malin) oraz marchwi i kapusty. W ścisłej czołówce europejskiej  jest też jeśli chodzi o produkcję i sprzedaż   ziemniaków, truskawek, rzepaku, cebuli, grzybów.  Na zagranicznych rynkach ceniona jest też m. in. polska  wołowina, zboża, mleko, ser, masło, a także  głęboko mrożone  owoce  i warzywa, soki z jabłek, wiśni, czarnej porzeczki, truskawek i aronii.

Mięso, tytoń, przetwory zbożowe i  produkty mleczne  hitami  eksportowymi

Z danych Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika,  że w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych znaczącą pozycję zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory. W 2019 r. wywieziono z Polski  1,4 mln ton mięsa czerwonego, uzyskując 3,8 mld euro (o 6 proc. mniej niż rok wcześniej). Eksport mięsa drobiowego (łącznie z podrobami) wzrósł o 10 proc., do 1,5 mln ton, a jego wartość osiągnęła poziom 2,6 mld euro.

Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych – o 9 proc, do 3,7 mld euro, przetworów zbożowo-mącznych – o 8 proc., do 2,9 mld euro, produktów mlecznych – o 2 proc., do 2,3 mld euro oraz ryb i przetworów – o 5 proc., do 2,2 mld euro.  Większa była również wartość wywozu m.in.: wyrobów cukierniczych – o 9 proc., do 2 mld euro, warzyw łącznie z przetworami – o 6 proc., do 1,8 mld euro.

Produkty rolno-spożywcze są eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny. W 2019 r. dostawy do krajów UE wygenerowały 25,6 mld euro, co stanowiło 81 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych.

Głównym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Eksport do tego kraju wyniósł 7,6 mld euro i był o 5 proc. większy niż w 2018 r. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Wielka Brytania, Niderlandy , Włochy, Francja  oraz Czechy. Z Polski do krajów pozaunijnych w 2019 r. wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 5,9 mld euro wobec 5,2 mld euro rok wcześniej.

Emiraty i Singapur zainteresowane dostawami żywności

Na udostępnionej kilka dni temu  na stronie resortu rolnictwa i rozwoju wsi zakładce  “możliwości eksportowe” pojawiły się już pierwsze informacje o nowych możliwościach eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynki zagraniczne. Zakupami żywności,  w ramach budowania strategicznej rezerwy, zainteresowany jest m. in. rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Producenci mogą starać  się o zrealizowanie  natychmiastowego  zamówienia do 100 ton mięsa z certyfikatem halal (kurczak, wołowina, baranina), z dowozem lotniczym zorganizowanym przez stronę ZEA.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ambasadę RP w Abu Zabi, władze ZEA złagodziły warunki oznakowania importowanych produktów rolno – spożywczych. Obecnie nie ma potrzeby dodatkowego oznakowania produktów w języku arabskim ani też zamieszczania daty produkcji, (wystarczy tylko data ważności).

Dodatkowych źródeł dostaw produktów rolno-spożywczych poszukuje też  Singapur. Przede wszystkim poszukiwani są dostawcy produktów świeżych (dla wypełnienia luki w produktach importowanych z Australii), takich jak: nabiał (mleko, jogurty, sery, masło, śmietana) oraz warzywa (np. brokuły, papryka, sałaty). Odbiorcy z Singapuru  zainteresowani są też dostawami produktów mrożonych (warzyw mrożonych, gotowe dań mrożone, owoców morza), a także produktów suchych ( makarony, warzywa w konserwach, sosy do spaghetti, dania gotowe).

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej