Kultura

Młodzi… do instrumentów i Internetu

Konkursy ucyfrowione, tak najprościej można nazwać to, co dzieje się z cyklicznymi wydarzeniami artystycznymi, które z racji na epidemię trafiły do sieci Internetu. Do XIII Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2020 taka formuła zdaje się pasować jak ulał.

Dedykowany młodym wykonawcom konkurs jest jednym z najbardziej prestiżowych, dość wspomnieć, że konkurs objął patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego współorganizatorami i partnerami są: Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Konkurs jest otwarty dla solistów – instrumentalistów i wokalistów, a podzielny został na następujące kategorie– uczniowie szkół muzycznych II stopnia; studenci uczelni muzycznych (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe) a mogą w nim wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce, bez względu na obywatelstwo oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą. Zgodnie z nazwą konkursu jego przedmiotem jest muzyka XX i XXI wieku. Uczestnicy w zależności od wieku, muszą skupić się na następującym repertuarze: jeden utwór z lat 1920-1940, jeden utwór z lat 1940-1980 oraz jeden utwór skomponowany po roku 1980 (dotyczy to uczniów szkół muzycznych II stopnia) a łączny czas trwania tego recitalu musi wynosić od 20 do 30 minut. Studenci uczelni muzycznych powinni przedstawić: jeden utwór z lat 1920-1940, dwa utwory z lat 1940-1980 oraz dwa utwory skomponowane po roku 1980. Ich minirecital musi trwać od 30 do 40 minut. Organizatorzy dopuszczają wyjątki, bowiem w szczególnych wypadkach dyrektor konkursu może dopuścić utwory powstałe w innych ramach czasowych niż wskazane wyżej. Co istotne, każdy utwór musi być skomponowany przez innego kompozytora a program musi zawierać co najmniej jeden utwór kompozytora polskiego. Co więcej, jeden z wybranych do wykonywania utworów musi pochodzić z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Katalog jest dostępny na stronie https://pwm.com.pl. Organizatorzy dopuszczają transkrypcje, fragmenty utworów cyklicznych a program powinien reprezentować różne style i gatunki muzyki współczesnej. Co ważne, jury oceni również dobór repertuaru,  i będzie to stanowić ważny element do oceny. W przypadku wykonywania utworów opublikowanych drukiem trzeba korzystać z oryginalnych materiałów nutowych.

W tym roku – jak już zaznaczyliśmy, przesłuchania konkursowe odbędą się wyłącznie w formie zdalnej, w dniach 24 – 30 października 2020 roku, laureatów poznamy ostatniego dnia. Organizatorzy przewidują:  trzy równorzędne nagrody dzielone po połowie pomiędzy laureatów i ich pedagogów
ze szkół muzycznych II stopnia, trzy równorzędne nagrody dzielone po połowie pomiędzy laureatów i ich pedagogów z uczelni muzycznych, nagrodę specjalna dla najlepszego akompaniatora, ucznia szkoły muzycznej II stopnia, nagrodę specjalna dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej oraz nagrody pozaregulaminowe (nagroda rzeczowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla wskazanego przez Jury Laureata – za najlepsze wykonanie utworu z katalogu PWM – voucher w wysokości 500 zł do wykorzystania w księgarni internetowej na zakup publikacji PWM oraz dla nauczyciela Laureata Nagrody PWM – voucher, zapewniający 20% rabatu na cały asortyment księgarni internetowej PWM). Jak informują organizatorzy, informacja o wysokości poszczególnych nagród, jak również o pozostałych nagrodach pozaregulaminowych, zostanie ogłoszona w późniejszym terminie. Jak również informują, pedagodzy laureatów otrzymają dyplomy honorowe za propagowanie muzyki współczesnej w swojej pracy dydaktycznej a doceniając ogromną pracę i rolę nauczycieli w przygotowaniu programu na konkurs,  każda nagroda regulaminowa (za wyjątkiem nagród specjalnych dla akompaniatorów) będzie dzielona po połowie między laureata i jego mistrza.

Laureaci wezmą udział w uroczystym koncercie, który odbędzie się 20 listopada 2020 r., w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana Warszawie. Koncert zostanie zarejestrowany przez Program 2 Polskiego Radia i zaoferowany do odtworzenia rozgłośniom Europejskiej Unii Radiowej. Koncert będzie transmitowany na żywo w Internecie. Patrząc na skłąd jury, można bez gródek stwoerdzic, że konkursowiczów oceniac będą wybitni fachowcy: Dariusz Przybylski, Anna Dorota Władyczka i Maciej Żółtowski, specjaliści od muzyki współczesnej. Dyrektorem konkursu jazr pan Radosław Król a jego sekretarzem, Iwona Kisiel.

A jak zgłosić się do konkursu? Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem usługi WeTransfer wetransfer.com, na adres email ptmw@epistola.pl . Kompletne zgłoszenie musi zawierać: nagranie video z przygotowanym programem konkursowym, dokonane za pomocą dostępnych środków (np. telefon komórkowy, kamera), kartę programową poszczególnych uczestników, oświadczenie o korzystaniu z oryginalnych materiałów nutowych oraz pdf z materiałami nutowymi do wglądu jury. Wzory dokumentów do pobrania dostępne są na stronie http://www.ptmw.art.pl. Zgłoszenia dotyczą zarówno solistów, jak i akompaniatorów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października 2020 r a warunkiem uczestnictwa w przesłuchaniach jest wpłata wpisowego w wysokości 90 złotych. Dodatkowe informacje: tel./fax: (22) 827 69 81
kom. 535-266-363 oraz e-mail: ptmw@epistola.pl

Piotr Iwicki

Podobne artykuły
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej