InformacjeKultura

Mozart specjalnie dla Juniorów

Mozart Junior

Przez cały lipiec Warszawska Opera Kameralna zaprasza na Festiwal Mozart Junior. Będzie to gratka dla najmłodszych melomanów, którzy bez wychodzenia z domu, na specjalnie stworzonej platformie (kanał Youtube i kanał Facebook WOK), spotkają się tam z twórczością Mozarta – inspiratora, prekursora, wielkiego kompozytora, którego geniusz docenia cały świat. Na cykl złoża się transmisje spektakli i koncertów z szczególnym uwzględnieniem spotkań online z Widzami, nowych produkcji i koncertów największych młodych światowych wirtuozów. Jak anonsuje Festiwal Alicja Węgorzewska-Whiskerd, szefowa WOK: cudowne dzieci – enfant prodiże, zachwycą melomanów swoją wrażliwością i umiejętnościami, enfant terrible – dorośli mali geniusze pokażą swój muzyczny kunszt i wirtuozerię.

W programie znajdzie się opera „Apollo i Hiacynta”, w festiwalowej odsłonie, jak i prapremiery spektaklu „Matka i córka” traktującego o muzycznej drodze Mozarta, kontekstach jego twórczości i realiach, w jakich przyszło mu żyć.

Program Mozart Junior:

2 lipca 2020
Koncert Inauguracyjny
Recital młodych artystów poniżej 18 roku życia i dorosłych enfant prodige. Światowej sławy wirtuozi połączą się ze swoich domów i studio wraz z publicznością przez platformę online, prezentując swoje wybitne zdolności i mozartowski kunszt.
Dwa recitale małych wirtuozów z Rosji:
– Elisey Mysin – w wieku trzech lat zaczął grać na fortepianie, jako pięciolatek wystąpił w rosyjskim konkursie „Blue Bird” w duecie z pianistą Denisem Matusevem, mając osiem lat zachwycił publiczność zgromadzoną w Moskiewskiej Tchaikovsky Concert Hall wraz z orkiestrą wykonując Koncert nr 3 D-dur Mozarta.
Specjalnie dla polskiej publiczności wykona utwory wielkich mistrzów począwszy od Mozarta, aż po Chopina, który zajmuje szczególne miejsce w sercu małego wirtuoza.
– Lyonya Shilovsky- już jako trzylatek – genialne dziecko, obdarzone wyjątkowym poczuciem rytmu, debiutował na wielkiej scenie Nowosybirska, wykonując wraz z orkiestrą symfoniczną „Can-Can’a” J. Offenbacha, wywołując zachwyt publiczności oraz krytyków. Obok ulubionych operowych uwertur, młody perkusista chętnie sięga także do repertuaru muzyki rozrywkowej, w tym – największych gwiazd rocka, koncertując na największych scenach Europy i zadziwiając odbiorców niezwykłym wyczuciem rytmu i umiejętnościami technicznymi gry.
Recital dorosłych wirtuozów z Polski:
– Stanisław Drzewiecki – swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 4 lat od nauki gry na fortepianie i po dziś dzień kontynuuję tę podróż po krainie dźwięków wraz z żoną, Jekateriną Drzewiecką, będąc idealnym przykładem enfant terrible. Oboje – laureaci licznych prestiżowych konkursów pianistycznych, aktywnie koncertujący i występujący na największych światowych scenach. Razem tworzą niezwykły duet fortepianowy, który zaprezentuje się przed warszawską publicznością.
9 lipca
Instytut Opery: „Apollo et Hyacinthus”
Spektakl teatralny w formie online, przygotowany jako koprodukcja przez studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Streaming historii Apollo i Hiacynta na festiwalowej platformie.
Siła przyjaźni, skrajne emocje, pytania wymagające odpowiedzi, osadzone w świecie greckiej mitologii.
„Apollo i Hiacynt” – trzyaktowa opera Mozarta.
Wielkie igrzyska, a wśród nich rozgrywająca się historia Zefira, Apolla i Hiacynta. Próba charakterów i konsekwencje kłamstwa. Magia i tajemnica w wirtuozerskim brzmieniu. Geniusz Mozarta zapisany w partyturze „Apollo i Hiacynta” (KV38) przedstawią młodzi artyści z prestiżowych polskich uczelni.
  16 lipca
Koncert „Enfant prodige / Enfant terrible”
Druga odsłona młodych, światowej sławy wirtuozów w formie online. Młodzi artyści, ze swoich domów i uczelni zaprezentują szerokiej publiczności swoje nietuzinkowe umiejętności. Forma koncertu pozwoli im także dotrzeć do osób, które nie mogą na co dzień uczestniczyć w koncertach z uwagi na różne ograniczenia (m. in. choroby, zaburzenia). Korzystając z festiwalowej platformy, będą mogły zachwycić się kunsztem młodych wykonawców, podążających śladami Mozarta, realizując ideę sztuki ponad podziałami i ograniczeniami.
Recital światowej sławy młodych wirtuozów:
-Yoav Levanon – swoją muzyczną edukację zaczął w wieku lat trzech, jako pięciolatek wygrał swój pierwszy Narodowy Konkurs Pianistyczny w Izraelu, debiutował z Israeli Chamber Orchestra w wieku siedmiu lat. W kolejnych latach występował m. in. w San Carlo Theatre, Verdi Theatre czy National Auditorium Madrid. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na światowych festiwalach pianistycznych, występował u boku m. in. Marty Argerich czy pod kierownictwem muzycznym Daniela Orena, który stwierdził, że ten młody wirtuoz „gra w taki sposób, w jaki nie zagrałby nawet 40-latek, ma niezwykłą głębię, oczarowuje publiczność”.
– Ariel Lanyi – izraelski młody wirtuoz fortepianu. Przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku pięciu lat, jako siedmiolatek debiutował z orkiestrą, rozpoczynając tym samym światową karierę i występując na scenach w Londynie, Paryżu, Rzymie, Pradze czy Brukseli. W 2017 r. zdobył pierwszą nagrodę na Dudley International Piano Competition. Obecnie kontynuuje występy na znaczących scenach świata, m. in. Wigmore Hall w Londynie.
– Alisa Sadikova, siedemnastoletnia rosyjska harfistka. Już jako pięciolatka okrzyknięta mianem „cudownego dziecka” z powodu swoich niebywałych umiejętności gry na harfie. Jej talent rozwijał Schevelevich. W 2010 r. wygrała International Youth Competition w Nowym Yorku i debiutowała na scenie Carnegie Hall. Występuje solo, jak i z wieloma prestiżowymi orkiestrami z całego świata na scenach m. in. Vienna State Opera, Moscow International House of Music. Jej talent szeroko komentują krytycy, uznając ją za „prodigy classical harpist”.
23 lipca
Konteksty: Matka i córka
Premiera online autorskiego spektaklu w reżyserii Tadeusza Kabicza pod opieką artystyczną Michała Znanieckiego, dotyczącego kontekstów twórczości Mozarta i jego relacji rodzinnych. Spektakl we współpracy z fundacjami dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i z udziałem podopiecznych tych fundacji. Spektakl mówiący także o ograniczeniach, pokonywaniu barier, odległości i wykluczenia.
Forma online pozwoli na dotarcie także do młodych Widzów, którzy na co dzień żyją w świecie ograniczeń, narzucanych m. in. przez choroby i zaburzenia.

A tak anonsowano Festiwal – jako prezent w Dniu Dziecka

Festiwalowe detale: opera kameralna.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej