Polska

Możliwe, że uczniowie pójdą do szkoły przed wakacjami. Ale nie w całej Polsce.

Szkoła, Internet

W tym tygodniu rząd zamierza ogłosić zniesienie kolejnych obostrzeń. Jak dowiedział się Fakt, rozważane jest ponoć otwarcie szkół, nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale także starszych uczniów. Jednak szkoły nie będą otwarte w całym kraju …kluczem ma być liczba zachorowań. Placówki byłyby otwarte tam, gdzie chorych jest najmniej.

Przedstawiony kilka tygodni temu plan „odmrażania” gospodarki i życia społecznego zakłada, że w pierwszej kolejności ma zostać uruchomiona w szkołach opieka dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, możliwe, że od połowy maja. Chodzi o to, by umożliwić rodzicom powrót do pracy, a ZUS-owi – oddech finansowy bowiem na zasiłki opiekuńcze wydano już kilka miliardów złotych. Tymczasem, jak ustalił Fakt, rząd ma pomysł, by szkoły otworzyć dla większej liczby dzieci, ale nie wszędzie. Byłoby to możliwe tam, gdzie jest najmniejsza liczba chorych. 

O tym, że niektóre regiony mogą być „odmrażane” szybciej, inne wolniej, mówił w sobotę także minister zdrowia. – Są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności; przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same – mówił Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Dodatkowo rząd rozważa, by umożliwić w szkołach naukę w tych gminach, gdzie jest największe wykluczenie cyfrowe – czyli rodzice nie mają komputerów i dostępu do internetu.  

Otwarcie szkół rodzi wiele pytań. Czy dzieci w szkołach powinny chodzić w maseczkach? Czy szkolne stołówki będą działać normalnie? Gdyby otwarto szkoły dla starszych klas, jak zapobiec gromadzeniu się dzieci np. na przerwach?

Rząd w zbliżającym się tygodniu zdecyduje także prawdopodobnie o otwarciu sądów a od 18 maja prawdopodobnie otwarta zostanie także gastronomia i salony fryzjerskie. Choć i tutaj rząd zastanawia się, czy nie wprowadzić klucza regionalnego, czyli umożliwić ich otwarcie tam, gdzie chorych jest najmniej.

Źródło: Fakt

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej