Polska

Na Kazika w Trójce znów można głosować. Stacja szuka nowego prowadzącego Listę Przebojów a o aferze informują media za granicą.

fotograf: Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl licencja: CC BY-SA 4.0

Piotr Metz rezygnuje z bycia dyrektorem muzycznym Trójki i pokazuje sms z interwencją w stosunku do utworu Kazika, Trójka przedstawia dowody dotyczące manipulacji wynikami Listy Przebojów. Do tego dochodzą: manifestacja polityczna lidera PO w stacji, odejścia dziennikarzy ze stacji, oświadczenie prezes Polskiego Radia o braku cenzury oraz poszukiwania nowych dziennikarzy radiowych i nowego prowadzącego do Listy Przebojów – tak wygląda stan afery na teraz.

Można tez ponownie głosowac na utwór Kazika “Twój ból jest lepszy niż mój”. Na stronie internetowej Trzeciego Programu Polskiego Radia znów można oglądać trójkową listę przebojów. Wznowiono także głosowanie, zablokowane przez aferę ze znikającą piosenką Kazika. Czy po wznowieniu wróci na miejsce pierwsze?  Muzyk zażądał wycofania utworu z plebiscytu.

Sprawa stała się tak głośna, że podchwyciły ją zagraniczne media pisząc o cenzurze, z jaką spotkała się w Polsce najnowsza piosenka Kazika “Twój ból jest lepszy niż mój”. Jak dotąd informacje o tym przekazali m.in. Bloomberg, brytyjski “The Times” a także prasa niemiecka, belgijska i holenderska.

“Polska państwowa rozgłośnia radiowa ocenzurowała piosenkę wyśmiewającą politycznego lidera kraju, skłaniając artystów do bojkotowania samej stacji i podsycania porównań z komunistycznymi represjami wobec wolności słowa” – czytamy w artykule Bloomberga. Dziennik “Tagesspiegel”, główny dziennik w Belgii, donosi o “proteście przeciwko cenzurze w publicznym radiu”. W Niemczech “Tagesspiegel” podał informację, że “krytyczna wobec rządu piosenka” Kazika zniknęła z sieci wraz całą z listą przebojów. „Ostatnio tego rodzaju cenzura miała miejsce za komunizmu” – cytuje gazeta opinię tygodnika „Polityka”.

“Prosta piosenka, wykonana w stylu przedwojennych warszawskich kapeli ulicznych na perkusji i akordeonie, stała się w Polsce politycznym ładunkiem wybuchowym” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Korespondent gazety Gerhard Gnauck relacjonuje, że bohaterem tekstu piosenki Kazika Staszewskiego pt. „Twój ból jest większy niż mój” jest szef partii rządzącej PiS Jarosław Kaczyński. „Wprawdzie jego nazwisko nie pada, ale wszyscy w Polsce wiedzą, o co chodzi” – dodaje Gnauck, opisując treść utworu.

Temat manipulacji na liście wokół piosenki Kazika trafił też do dziennika “The Times”. “Polska stacja muzyczna stanęła w obliczu ucieczki utalentowanych dziennikarzy i bojkotu artystów po tym, jak piosenka przeciwko partii rządzącej znalazła się na szczycie cotygodniowej listy ulubionych utworów” – czytamy we wstępie. Z kolei niderlandzki serwis hln.be zwrócił uwagę, że cenzurowanie piosenki potępiały nawet ze środowiska rządowego, m.in. Piotr Gliński.

Jak informuje TVP Info, artykuł w Bloombergu pisał Marek Strzelecki, a w „The Times”, publikująca również w „Gazecie Wyborczej” Maria Wilczek.

Przy okazji afery nie brakuje też tych, którzy chcą się przy niej zareklamować. OLX ogłosił, że wycofuje się z reklam w Trójce. Nie chcą być z radiostacją kojarzeni. OLX to serwis ogłoszeniowy należący do południowoafrykańskiej grupy medialno-technologicznej Naspers. 

Fisz i Emade nagrali już protest song , utwór nosi tytuł „Mój kraj znika”. Jak wyjaśniają bracia Waglewscy w krótkim wstępie, ich najnowsza piosenka została zainspirowana wydarzeniami, które rozegrały się w ostatnich dniach w radiowej Trójce. Piszą wprost o zniknięciu utworu Kazika Staszewskiego z Trójkowej Listy Przebojów oraz zniknięciu z rozgłośni Bartka Gila, kolegi Fisza. W „Mój kraj znika” twórcy odwołują się także do szerszej rzeczywistości i braku zainteresowania rodaków polityką.

Szef PO Borys Budka, który był we wtorek, 19 maja 2020 r., gościem Programu 3 Polskiego Radia. Po wygłoszeniu oświadczenia, przerwał rozmowę w „Salonie politycznym”, który trwał jedynie nieco ponad siedem minut, i opuścił audycję. Jak czytamy w polskatimes.pl , ostentacyjność polityka miała związek z aferą związaną z 1998 notowaniem listy przebojów i manipulacją utworem Kazika.

Chwilę wcześniej na antenie stacji RMF FM gościem był Krzysztof Czabański, że Rady Mediów Narodowych, do obowiązków której należy m.in. powoływanie i odwoływanie składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. – Wszyscy troszczymy się o wolność słowa w mediach publicznych – zapewniał Krzysztof Czabański. Jego zdaniem nie ma powodów do odwołania prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. – Mamy do czynienia ze współczesnym rynkiem mediów, gdzie liczy się pewna narracja. Kiedyś być może nazywano propagandą, dziś narracją, czyli pewien sposób podawania wiedzy o świecie – powiedział Czabański.

Dziennikarz stacji Bartosz Gil, obecnie zawieszony, napisał w liście do dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego, że podczas ostatniego notowania nr 1998 , w piątek, 15 maja 2020 r., wyjątkowe rzeczy zaczęły się dziać dopiero po jego nocnym poleceniu, by “zrobić coś z tym Kazikiem”. Wg serwisu press.pl naciski ze strony Kowalczewskiego potwierdza Piotr Metz, szef redakcji muzycznej “Trójki”, który we wtorek ogłosił, że odchodzi ze stacji. Pokazał też Monice Olejnik SMS-a od dyrektora Tomasza Kowalczewskiego.

Polskie Radio chce przeprowadzić audyt “Listy przebojów Trójki” z ostatnich lat. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, dyrekcja radiowej Trójki zapowiedziała, że zleci audyt Listy Przebojów “na przestrzeni ostatnich lat” i stworzy regulamin audycji. Podała też, że z danych informatycznych wynika, iż piosenka Kazika nie wygrała ostatniego notowania. Poszukiwany jest też nowy prowadzący Listy Przebojów .

Podczas konferencji w siedzibie Polskiego Radia, która odbyła się bez udziału dziennikarzy Mirosław Rogalski, zastępca dyrektora “Trójki”, podkreślił, że słuchacze oddają głosy poprzez specjalną stronę, na której muszą się zalogować. Głosy są zliczane automatycznie. W następnym etapie eliminowane są te głosy, co do których są wątpliwości (np. gdy widać, że są generowane przez programy komputerowe). Dodał, że tym procesem zajmuje się asystent redaktora Marka Niedźwieckiego, który ręcznie eliminuje takie głosy.

Zdaniem Rogalskiego, system automatycznie zliczył 1487 głosów na utwór Bartasa Szymoniaka, 1338 – na Deep Purple, 1187 – na The Cure, a 1157 – na piosenkę Kazika. Na tym etapie moderator dokonuje selekcji głosów, szukając tych zgłoszeń, które wydają się oszukane. – W ostatnim notowaniu ręcznie unieważniono 577 głosów oddanych na Deep Purple, 448 – na The Cure i 53 na Kazika – twierdzi Rogalski. – Po operacjach moderatora Kazik jest przesunięty na 1. miejsce. Szymoniak, czyli ten który miał najwięcej głosów, spadł na 6. Największy przegrany The Cure spada z miejsca trzeciego aż na 25 – podała dyrekcja Polskiego Radia.

Z kolei prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że zaistniała sytuacja “nie ma nic wspólnego z zarzucaną, rzekomą cenzurą”. “Na Kazika słuchacze będą mogli głosować, ale zgodnie z systemem, a więc z tego miejsca, na którym on powinien być. Oczywiście my zdajemy sobie sprawę, że teraz przez to najbliższe notowanie ta piosenka i tak siłą rzeczy (…) będzie na pierwszym miejscu. Jeżeli taka będzie wola słuchaczy – bardzo proszę. Ale to właśnie my nie dopuścimy do cenzurowania głosów naszych słuchaczy” – mówiła.

Jak konkluduje stacja w wydanym oświadczeniu : “Lista Przebojów Programu Trzeciego nie ma obecnie formalnego regulaminu, co ogranicza możliwość odwołania się od decyzji moderatora. W wyniku sprawdzenia logów systemu okazało się, że tylko w ciągu ostatnich 20 wydań aż 16 razy moderator dokonywał ręcznych ingerencji już po etapie odjęcia głosów uznanych za fałszywe”.

Zapowiedziano, że poszukiwane są “nowe radiowe talenty”, ma także pojawić się nowy prowadzący lub współprowadzący Listę Przebojów.

W poniedziałek z Trójki odeszły Agnieszka Szydłowska oraz Agnieszka Obszańska, a także Michał Olszański. Jan Niebudek ogłosił, że ostatniego dnia kwietnia złożył wypowiedzenie. W sobotę z Trójki zdecydował się odejść Marek Niedźwiecki. Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Wojciech Mazolewski.

Z radiowej Trójki po ponad 20 latach pracy odchodzą dziennikarze Piotr Stelmach i Marcin Łukawski. Ze stacją pożegnali się również Filip Jaślar, Krzysztof Szubzda i Łukasz Błąd, którzy przygotowywali poranne „Urywki z kalendarza”, oraz dziennikarz naukowy dr Tomasz Rożek.

Tomasz Dereszyńsk z MuzoTok napisał z kolei : Odrzucając wątki polityczne, warto się chyba zastanowić nad dalszą formą funkcjonowania tej listy, która wydaje się, w obecnych czasach, anachronizmem i wspomnieniem czasów PRL-u, w których kontakt z muzyką był możliwy tylko poprzez Polskie Radio i z prawdziwą popularnością piosenek w obecnych czasach niewiele mająca wspólnego.

Niemniej format listy przebojów istnieje w radiach na całym świcie od wielu lat i to z powodzeniem. Mają swoje listy przebojów także inne stacje radiowe w Polsce, chociażby RMF. Lista przebojów jest wiec nieodłącznym elementem programu radiowego.

Źródła: press.pl, wirtualnemedia.pl, polskatimes.pl, onet.pl. TVP Info

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej