InformacjePolska

Na Śląsku przesuwają otwarcie szkół z powodu koronawirusa.

Szkoła, fot. TVS

O kolejny tydzień, z możliwością przedłużenia, opóźni się otwarcie placówek edukacyjnych na Śląsku. Takie decyzje podjęły m.in. samorządy w Katowicach, Gliwicach cz Rybniku.

Ponadto ok. 600 osób zostanie przebadanych pod kątem obecności koronawirusa. Władze Gliwic podjęły taką decyzję względem pracowników publicznych przedszkoli i żłobków. Placówki te – dopóki nie będzie jednoznacznych, negatywnych wyników badań – pozostaną w mieście zamknięte nawet w czerwcu.

– Podjęliśmy decyzję, że niestety wstrzymujemy otwarcie żłobków, przedszkoli i opieki w szkołach tej wczesnoszkolnej co najmniej do 1 czerwca. Myśmy mieli plan, żeby otworzyć te placówki 25, czyli w poniedziałek – powiedział telewizji TVS rzecznik Urzędu Miejskiego w Gliwicach Łukasz Oryszczak.

Decyzja ta związana jest ze wzrostem zachorowań na koronawirusa, zapadła ona po konsultacji ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. Z tego samego powodu pozostają nadal zamknięte placówki w Katowicach. Mimo to, że placówki zostały odpowiednio przygotowane na przyjęcie uczniów.

– Od przyszłego tygodnia mieliśmy otwierać przedszkola i żłobki i szkoły w klasach 1-3. Ale niestety sytuacja, która nas dotyka na to nie pozwala. Mamy jasne informacje z Powiatowej Inspektoratu Sanitarnego, że niestety Inspektorat nie rekomenduje otwierania jeszcze szkół, przedszkoli i żłobków. To też podjąłem decyzję, że to otwarcie nastąpi o tydzień później – argumentuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Identycznie sprawa wygląda w Rybniku, gdzie również duży wzrost zachorowań na COVID-19 uniemożliwił otwieranie się żłobków i szkół

– Przygotowywaliśmy się do otwarcia żłobków i przedszkoli i przygotowywaliśmy się do otwarcia szkół, do przygotowania zajęć opiekuńczych. Natomiast w Rybniku sytuacja jest specyficzna. Mamy ponad pięciuset zakażonych, blisko tysiąc osób w kwarantannie administracyjnej. Te liczby rosną z dnia na dzień Wszystko dzieje się głównie w ośrodkach górniczych ten wzrost zachorowań. To są mieszkańcy na terenie całego Rybnika. Przy poprzednich decyzjach posiłkowaliśmy się opinią SANEPiD-u . Powiatowy Inspektor SANEPiD-u w Rybniku, również wojewódzki i zarekomendowali negatywnie otwarcie żłóbków i przedszkoli w tym momencie w Rybniku. Podobnie odnieśli się do wznowienia zajęć w klasach 1-3 – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku Agnieszka Skupień.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej