InformacjePolska

Na Śląsku przesuwają otwarcie szkół z powodu koronawirusa.

Szkoła, fot. TVS

O kolejny tydzień, z możliwością przedłużenia, opóźni się otwarcie placówek edukacyjnych na Śląsku. Takie decyzje podjęły m.in. samorządy w Katowicach, Gliwicach cz Rybniku.

Ponadto ok. 600 osób zostanie przebadanych pod kątem obecności koronawirusa. Władze Gliwic podjęły taką decyzję względem pracowników publicznych przedszkoli i żłobków. Placówki te – dopóki nie będzie jednoznacznych, negatywnych wyników badań – pozostaną w mieście zamknięte nawet w czerwcu.

– Podjęliśmy decyzję, że niestety wstrzymujemy otwarcie żłobków, przedszkoli i opieki w szkołach tej wczesnoszkolnej co najmniej do 1 czerwca. Myśmy mieli plan, żeby otworzyć te placówki 25, czyli w poniedziałek – powiedział telewizji TVS rzecznik Urzędu Miejskiego w Gliwicach Łukasz Oryszczak.

Decyzja ta związana jest ze wzrostem zachorowań na koronawirusa, zapadła ona po konsultacji ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. Z tego samego powodu pozostają nadal zamknięte placówki w Katowicach. Mimo to, że placówki zostały odpowiednio przygotowane na przyjęcie uczniów.

– Od przyszłego tygodnia mieliśmy otwierać przedszkola i żłobki i szkoły w klasach 1-3. Ale niestety sytuacja, która nas dotyka na to nie pozwala. Mamy jasne informacje z Powiatowej Inspektoratu Sanitarnego, że niestety Inspektorat nie rekomenduje otwierania jeszcze szkół, przedszkoli i żłobków. To też podjąłem decyzję, że to otwarcie nastąpi o tydzień później – argumentuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Identycznie sprawa wygląda w Rybniku, gdzie również duży wzrost zachorowań na COVID-19 uniemożliwił otwieranie się żłobków i szkół

– Przygotowywaliśmy się do otwarcia żłobków i przedszkoli i przygotowywaliśmy się do otwarcia szkół, do przygotowania zajęć opiekuńczych. Natomiast w Rybniku sytuacja jest specyficzna. Mamy ponad pięciuset zakażonych, blisko tysiąc osób w kwarantannie administracyjnej. Te liczby rosną z dnia na dzień Wszystko dzieje się głównie w ośrodkach górniczych ten wzrost zachorowań. To są mieszkańcy na terenie całego Rybnika. Przy poprzednich decyzjach posiłkowaliśmy się opinią SANEPiD-u . Powiatowy Inspektor SANEPiD-u w Rybniku, również wojewódzki i zarekomendowali negatywnie otwarcie żłóbków i przedszkoli w tym momencie w Rybniku. Podobnie odnieśli się do wznowienia zajęć w klasach 1-3 – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku Agnieszka Skupień.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej