InformacjeŚwiat

Najgłośniejsze amerykańskie bankructwo z powodu pandemii: Hertz składa wniosek o ogłoszenie upadłości.

wypożyczalnia Hertz, Wikipedia

Hertz w piątek wieczorem złożył wniosek o ogłoszenie upadłości – informuje CNN. Jest najnowszą ofiarą nagłego pogorszenia koniunktury gospodarczej wywołanej przez pandemię Covid-19.

Firma wynajmuje samochody od 1918 roku, kiedy założyła salon sprzedaży Forda Ts, przetrwała Wielki Kryzys, wirtualny postój amerykańskiej produkcji samochodów podczas II wojny światowej i liczne szoki cenowe ropy. Teraz nie wytrzymała zatrzymania branży turystycznej z powodu pandemii.

Ogłaszając bankructwo, Hertz twierdzi, że zamierza kontynuować działalność, jednocześnie restrukturyzując swoje długi i tworząc zdrowszą finansowo firmę.

Wpływ Covid-19 na popyt na podróże był nagły i dramatyczny, powodując gwałtowny spadek przychodów firmy i przyszłych rezerwacji”, czytamy w oświadczeniu firmy. Złożenie wniosku będzie prawdopodobnie najgłośniejszym amerykańskim bankructwem czasu kryzysu z powodu Covid-19, ocenia ekspert CNN. Kryzys spowodował już bankructwa amerykańskich sprzedawców detalicznych, takich jak JCPenney, Neiman Marcus i J.Crew, a także niektórych firm energetycznych, takich jak Whiting Petroleum i Diamond Offshore Drilling. Jednak żadna z dotychczasowych firm nie miała tak dużego udziału w swojej branży, jak Hertz, który wraz z Avis Budget (CAR) i prywatnym Enterprise dominuje w branży wynajmu samochodów.

Od czasu pandemii na początku tego roku cała branża wynajmu samochodów została zdewastowana z powodu zawieszanie podróży lotniczych. Prawie dwie trzecie przychodów pochodzi bowiem z wynajmu samochodów na lotniskach. Od początku kwietnia liczba osób przechodzących przez punkty kontrolne TSA na lotniskach w USA spadła o 94% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jak poinformował Bloomberg na początku tygodnia, spółka zatrudniła do tego procesu specjalistę ds. restrukturyzacji Moelis & Co., który ma pomóc firmie w dostosowaniu działalności do bieżącej sytuacji. Wall Street Journal doniósł w środę, że spółka nie uregulowała zobowiązań wynikających z leasingu pojazdów i obecnie intensywnie negocjuje z leasingodawcami na temat forbearance (restrukturyzacji), odstąpienia od części umów.

Hertz, który jest również właścicielem innych marek wypożyczalni samochodów jak Dollar, Thrifty i Firefly, jest w dużym stopniu zależny od branży turystycznej, a każda z jego marek posiada placówki przy lotniskach, które stanowiły 65% ​​przychodów Hertza w 2019 r. 

Źródło: CNN, Bloomberg

Podobne artykuły
InformacjePolska

„Express Wieczorny” powraca! Już jutro w największych miastach Polski rozdamy 1 milion egzemplarzy!

Słynna popołudniówka – Express Wieczorny – powraca! Już jutro, w piątek, w Warszawie i kilku największych miastach Polski rozdamy bezpłatnie 1 milion egzemplarzy specjalnego dodatku do „Gazety Polskiej Codziennie”! Zachęcamy też do…
Zobacz więcej
InformacjeKultura

Pokaz rysunków Józefa Mehoffera. Rzadko się zdarza, by takie prace były darowane muzeom

Dziewięć rysunkowych studiów i portretów Józefa Mehoffera – podarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez chrześniaka artysty Wiesława Zadęckiego – będzie można od soboty oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej. Dzieła…
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej