Zdrowie

Najskuteczniejsze maseczki robione w domu ? Jest opinia naukowców.

Maseczka wykonana w domu, bez użycia maszyny do szycia.

Najczęściej w domu szyjemy maseczki z bawełny lub lnu. Czasem dodajemy fizelinę, ściereczkę z mikrofibry. Innym sposobem jest zrobienie maseczki origami z ręcznika papierowego. Które są najskuteczniejsze zdaniem naukowców ? To już wiadomo.

Jak się okazuje połączenie bawełny z naturalnym jedwabiem lub szyfonem jest najlepszym materiałem do wyrobu domowych maseczek ochronnych – informują naukowcy z University of Chicago w USA na łamach “ACS Nano”. Badacze twierdzą nawet, że połączone ze sobą, tkaniny te mają efektywność zbliżoną do materiałów, z których wykonane są profesjonalne maseczki N95.

Jak przypominają naukowcy, wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Wydychane przez nas podczas kasłania, kichania, czy nawet mówienia i oddychania kropelki mają różne rozmiary, ale te najmniejsze, zwane aerozolami, mogą łatwo prześlizgiwać się przez otwory pomiędzy niektórymi włóknami tkanin. Jak można się domyślić, różne rodzaje tkanin mają różną zdolność do zatrzymywania aerozoli, a więc różnią się skutecznością w ochronie przed koronawirusem.

Zespół naukowców kierowany przez dr. Supratika Guha z University of Chicago badał zdolność ogólnodostępnych tkanin, stosowanych pojedynczo lub w kombinacjach, do filtrowania aerozoli zbliżonych rozmiarem do kropelek oddechowych. Badacze mierzyli liczbę i rozmiar cząstek w powietrzu przed i po przejściu przez materiał.

Okazało się, że pojedyncza warstwa ciasno tkanego bawełnianego prześcieradła w połączeniu z dwiema warstwami poliestrowego szyfonu, czyli lekkiej, prześwitującej tkaniny często stosowanej do produkcji sukienek, odfiltrowała najwięcej cząstek aerozolu (80-99 proc., w zależności od wielkości cząstek). Jest to wynik zbliżony do materiałów, z których wykonane są profesjonalne maseczki N95. Zastąpienie szyfonu naturalnym jedwabiem lub flanelą, lub też po prostu poszewką z bawełniano-poliestrową izolacją, dawało podobne wyniki.

Naukowcy tłumaczą, że ciasno tkane tkaniny, takie jak bawełna, dobrze sprawdzają się jako mechaniczna bariera dla cząstek, podczas gdy tkaniny utrzymujące ładunek elektrostatyczny, takie jak niektóre rodzaje szyfonu i naturalny jedwab, służą jako bariera elektrostatyczna.

Równie istotną cechą maseczek, decydującą o ich skuteczności, jest ich odpowiednie przyleganie do twarzy. Już 1-procentowa przerwa zmniejsza wydajność filtrowania co najmniej o połowę.

Źródło: Interia.

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej