Artykuły redakcyjneŚwiat

NASZ KOMENTARZ: Unio Europejska – gdzie byłaś, jak cię potrzebowano?

By Stephane Mignonderivative work: MagentaGreen, CC BY 2.0

Komisja Europejska była bierną stroną pandemii koronawirusa. Teraz wydaje rekomendacje w sprawie pandemii krajom, które bez jej wsparcia poradziły sobie z COVID-19.

Ostatnie rekomendacje w sprawie otwierania granic wewnętrznych, wydane przez Komisje Europejską, zakrawają na ponury żart. Unia Europejska, obok Światowej Organizacji Zdrowia, jest chyba drugą instytucją, która zawiodła na całej linii.

Bruksela zostawiła bez pomocy Włochów, których zawodziła wielokrotnie i wielokrotnie przepraszała, czy Hiszpanów. Pierwszy raz włączyła się w walkę z pandemią, deklarując symboliczną kwotę na uruchomienie produkcji respiratorów, których liczba nie wystarczyłaby nawet dla jednego poszkodowanego przez wirusa miasta.

Euroentuzjaści powiedzą, że przecież „Unia dała pieniądze”. Bez przesady, zezwolenie na państwową pomoc publiczną jest koniecznością. Dobroczynnością i poświęceniem nie jest także redystrybucja środków zabranych uprzednio państwom narodowym jako członkowskie składki. 

Unia Europejska zawiodła na całej linii w wymiarze instytucjonalnym. Gdyby działała należycie, mogła uchronić kraje członkowskie poprzez domaganie się od WHO rzetelnych informacji w sprawie koronawirusa, a tak stała się jej milczącym wspólnikiem. 

Brak nacisków ze strony Brukseli spowodował, że UE stała się epicentrum pandemii, w której zachorowały miliony, a zmarły setki tysięcy Europejczyków. Świadczy to o niewydolności poszczególnych instytucji oraz potrzebie głębokiej reformy Unii Europejskiej. 

Tomasz Teluk

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej