GospodarkaInformacje

Nasze mięso, przetwory i jabłka jadą na Półwysep Arabski

Polska szuka nowych rynków zbytu dla swojej żywności. Wśród najbardziej perspektywicznych kierunków eksportowych są Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).

Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności w Unii Europejskiej. W  2019 r. wartość polskiego eksportu wyrobów rolno-spożywczych wyniosła 31,4 mld euro, co było najlepszym wynikiem w historii. Tak dobrego wyniku nie uda się najprawdopodobniej  w tym roku powtórzyć. Pandemia  COVID-19 zaburzyła funkcjonowanie łańcuchów dostaw co stworzyło ogromne problemy  dla  eksporterów z wszystkich branż, w tym sektora rolno-spożywczego. Dlatego konieczne stało się szukanie nowych rynków i nowych odbiorców dla produkowanej w Polsce żywności.

Potencjalnie bardzo atrakcyjnym kierunkiem eksportowym dla polskich eksporterów żywności  są kraje arabskie, a szczególnie Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), które w dużej mierze uzależnione są od importu produktów rolno-spożywczych. Duże  możliwości  rozwoju współpracy handlowej z ZEA dostrzega  Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który ostatnio rozmawiał telefonicznie z Mariam bint Muhammed Saeed Hareb Almheiri,  minister stanu ds. bezpieczeństwa żywnościowego ZEA. – Polska, jako znaczący producent żywności, pomimo pandemii COVID-19, dysponuje nadwyżkami mocy produkcyjnych i może w istotnym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie ZEA. Do najbardziej perspektywicznych produktów  należy zaliczyć chłodzone i mrożone mięso wołowe oraz drób – zapewnił minister Ardanowski.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z priorytetowych krajów w promocji polskiego sektora rolno-spożywczego, z uwagi na stałe zainteresowanie przedsiębiorców tego sektora ekspansją w krajach Zatoki.  W 2019 r. łączna wartość polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do ZEA wyniosła blisko 71,2 mln euro, co oznacza wzrost  o ok. 24 proc. w stosunku do 2018 r. Głównymi towarami eksportowanymi do ZEA w ubiegłym roku były: przetwory spożywcze z mąki, wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, czekolada i przetwory spożywcze zawierające kakao. Istotną pozycją eksportową były również jabłka.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wszelkie informacje o zapotrzebowaniu rynku ZEA na polskie artykuły rolno-spożywcze są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej resortu, w zakładce „Możliwości eksportowe”.

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej