InformacjeZdrowie

Naukowcy z Warszawy stworzyli roślinną maseczkę, która zatrzymuje wirusy.

Maseczka z roślin, prof. Mohamed Hazem Kalaji, TVN Meteo

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna – poinformował rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk.

Maseczka powstała w Instytucie Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. To roślinny filtr ochronny, który stworzyli prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji, światowej sławy specjalista w dziedzinie fotosyntezy, i dr inż. Jacek Mojski, który specjalizuje się w wertykalnej uprawie roślin. Obaj naukowcy od lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza. Jakiś czas temu opracowali filtr, który można stosować w maseczkach, a który – jak wykazały badania – zatrzymuje prawie 100% wirusów grypy.

Wirus wywołujący chorobę Covid-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.#wieszwiecejPolub nasMaseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności.

Nawet minimalna ilość światła, np. pokojowego jest wystarczająca, aby maseczka działała doskonale. Ponadto, maseczka może być również „czynna” w ciemności przez kilkanaście godzin. Może być użyteczna nie tylko do ochrony osobistej ale może być także elementem sytemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno-gospodarczych (filtr przemysłowy). 

Pewnie jesteście ciekawi jakie rośliny zostały wykorzystane do stworzenia maseczki. Profesor Kalaji nie chce tego ujawniać, ponieważ, jak wyjaśnił w TVN Meteo, maseczka nie znalazła się jeszcze w światowym rejestrze patentowym. – Niestety nie możemy zdradzić, jakie to są rośliny. To jest mieszanka różnych roślin, które były testowane przez długie lata, przede wszystkim przez doktora Seyię Saito w Japonii. (…) Natomiast to są ogólnie rośliny, które są dostępne nie tylko w Japonii, ale w każdym kraju i są łatwe do uprawy, do kultywacji i do zbioru – powiedział.

Obecnie naukowcy szukają partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy byliby zainteresowani przetestowaniem filtra pod kątem skuteczności działania przeciwko SARS-CoV-2. Starają się też o finansowanie ze środków publicznych i prywatnych. Zdobyte pieniądze pozwolą na dokończenie badań oraz opatentowanie innowacyjnego filtra.

– Opracowanie tego innowacyjnego produktu oznaczałoby wielki sukces dla Polskiej nauki na światowej arenie – podkreślił rzecznik SGGW.

Źródło: SGGW, TVN Meteo

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej