Gospodarka

Nie mają wstydu! Oferty pracy sezonowej

Obraz Photo Mix z Pixabay

Lato to czas, gdy możliwości dorobienia szukają studenci i młodzi absolwenci. Między innymi w turystyce. Po zluzowaniu obostrzeń dotyczących funkcjonowania w czasach pandemii wiadomo już, że Polacy najbliższe lato spędzą przeważnie w kraju. Tym, co może rozczarować, będą wynagrodzenia, co obrazuje poniższa sytuacja, którą opisano w money.pl

Agencja szuka pokojówek, które będą pracowały w hotelu nad morzem. Stawka? Od 8 do 16 zł za godzinę. Od tego jednak pracownik będzie musiał odjąć koszty zakwaterowania, które oszacowano na 500 zł. Przy 40 godzinach tygodniowo przez miesiąc za stawkę w dolnych widełkach, pracownik zarobi 1280 zł. Od tego trzeba odjąć koszty zakwaterowania. Z kolei osoba, która dostanie najwyższą stawkę, zarobi ok. 2,5 tys. zł minus koszt zakwaterowania.

Skąd biorą się te rozbieżności? Przedstawicielka agencji wyjaśniła, że podane 8 zł to stawka za wysprzątanie pokoju. Wynika z tego, że jeśli osoba sprzątająca w godzinę sprzątnie jeden pokój dostanie właśnie takie wynagrodzenie. Jeśli uda się sprzątnąć dwa pokoje, wtedy stawka wzrośnie do 16 złotych. Żeby zarobić maksymalną stawkę w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy trzeba będzie sprzątnąć 16 pokojów, za co otrzymamy dziennie 128 złotych.

Sarkastycznie można stwierdzić, że starczy to z pewnością na rybkę z frytkami i jakiś napój kupiony przy plaży w kurorcie.

Pracowniczka agencji pracy wyjaśniła też, że żaden pracownik nie ma obowiązku godzić się na odejmowanie od pensji 500 zł za zakwaterowanie. Jeśli chce, może poszukać sobie noclegu na własną rękę. Trudno powstrzymać się od uszczypliwości. W sezonie? Za taką sumę? Powodzenia.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę na to, że szukający pracy sezonowej muszą mieć jednak świadomość, że najbliższe miesiące nie będą sprzyjały wybrzydzaniu.

“Kryzys dał mocno popalić. Stawki spadają, a rosną wymagania wobec pracowników. Dlatego możemy spodziewać się, że pracodawcy tak będą formułować ogłoszenia, aby brzmiały one jak propozycje stażu z wynagrodzeniem” – zauważa Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy.”

Kryzys dał mocno popalić. Stawki spadają, a rosną wymagania wobec pracowników. Dlatego możemy spodziewać się, że pracodawcy tak będą formułować ogłoszenia, aby brzmiały one jak propozycje stażu z wynagrodzeniem” – zauważyła Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy.

źródło money.pl

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej