Dzieci/Wychowanie

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie… gwiazdę. Którzy popularni celebryci nie zdali egzaminu dojrzałości

gwiazdy, collage

Co roku liczne portale internetowe informują, że znani wszystkim celebryci czy gwiazdy muzyki nie mają matury. Chcąc nie chcąc powstaje wrażenie, że nauka i wiedza są nieważne. Bez tego też można zostać podziwianym przez tłumy. Przy okazji zarobić wielkie pieniądze, a nawet zostać autorytetem.

Matury nie ma na przykład Edyta Górniak, jedna z największych polskich gwiazd muzyki. To przecież ona zdobyła najlepsze, bo drugiej, miejsce dla Polski na festwialu Eurowizji. Innym piosenkarzom, którzy maturę zdali, nie udało się osiągnąć takiego wyniku. Edyta Górniak wypowiada się także ostatnio negatywnie na temat szczepionek, stając się być może wzorem dla innych ludzi w tej kwestii. Czy brak wykształcenia jej w tym przeszkadza w tym żeby wypowiadać się na tematy, o których nie ma pojęcia?

Górniak nie jest osamotniona. Inne popularne piosenkarki bez matury, które osiągnęły sukces także finansowy to: Kayah i Agnieszka Chylińska.

Nie tylko śpiewające panie nie podeszły lub nie poradziły sobie z maturą. Wśród wokalistów także nie brakuje tych, którzy dziś są znani wśród milionów fanów, a w szkole średniej sobie nie radzili z nauką. Robert Gawliński – lider Wilków, Maciej Maleńczuk czy wylansowany przez telewizyjny talent show Kamil Bednarek to ci najpopularniejsi.

Wiele gwiazd twierdzi, że zamiast matury postawiło na spełnienie marzeń o karierze. Im się udało. Ale czy udaje się wszystkim? Oczywiście, że nie. Większa szansa na późniejsze godne życie i dobrą pracę jest dla tych, którzy maturę posiadają. Celebryci, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości to raczej wyjątki.

Brak matury nie przeszkodził także Zbigniewowi Hołdysowi w zrobieniu kariery. Muzyk nigdy nie wstydził się, że nie skończył szkoły średniej. “Obnosiłem się z faktem, że nie mam matury. Moja matka, nauczycielka, bardzo się tego wstydziła. Była przerażona, gdy mówiłem o tym w wywiadach. Ja jednak zawsze uważałem, że jest to powód do dumy” – wspominał po latach. Brak matury nie przeszkodził mu w tym, żeby dziś zostać publicystą komentującym rzeczywistość.

Czy brak matury to rzeczywiście powód do dumy? Hołdys wypowiadał te słowa mając na myśli to, że nie zdawał matury w czasach realnego socjaliszmu, W PRL-u, w którym nauka była podporządkowana polityce. Wówczas rzeczywiście na przykład na lekcjach historii uczono wiele nieprawdy. Lecz dzisiejsza młodzież tego nie pamięta, bo pamiętać nie może. Dla nich słowa Hołdysa nie mają drugiego dna. Interpretują je wprost.

Matury nie ma także Robert Kubica. Nasz najwybitniejszy kierowca wyścigowy ukończył edukację na szkole podstawowej. Jego pasją od dziecka były wyścigi i udało się mu tę młodzieńczą fascynację zrealizować. Lecz, jeszcze raz powtórzmy, ilu osobom to się udaje? Ci, którzy nie są zdeterminowani żeby postawić wszystko na jedną kartę i potem ponieść konsekwencje tego jak powinie im się noga i sukcesu nie osiągną, powinni postawić na wiedzę.

Podobne artykuły
Dzieci/WychowanieInformacje

Co wasze dzieci robią online? To może być niebezpieczne

Nowa Zelandia postanowiła zwiększyć świadomość swoich mieszkańców wtemacie zagrożeń, naktóre wsieci natknąć się mogą młodsi użytkownicy. Kampania zrobiona została jednak ztakim wyczuciem, poczuciem humoru, brakiem…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Profesor Czesław Nosal zdradza sposób na skuteczną naukę do egzaminów

W poniedziałek 8 czerwca zaczynają się matury, a tydzień później, 16 czerwca, egzaminy ósmoklasistów. Przed młodzieżą kilka dni wytężonej nauki i stresów. Dlatego warto wiedzieć, jak uczyć się efektywnie. –Skuteczne uczenie się…
Zobacz więcej
Dzieci/Wychowanie

Nie chodzi o to, żeby dzieckiem sterować, ale kształtować w nim silne „ja”, bo musi poradzić sobie w życiu. Rodzicu, przeczytaj koniecznie!

Nie ma idealnych rodziców i wszyscy popełniają jakieś błędy – mówi psycholog, dr Iwona Krosny-Wekselberg. Jak podkreśla, współczesnym rodzicom trudno uniknąć błędów wychowawczych, chociażby z powodu pośpiechu i braku czasu…
Zobacz więcej