Polska

Nie wszystkie sklepy otworzą się dziś w galeriach handlowych. Sprawdź które.

centrum handlowe Zlote Tarasy. Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Po decyzji rządu centra handlowe szykują się do ponownego uruchomienia dziś 4 maja wszystkich sklepów. Tak jednak nie będzie. Część popularnych sieciówek już podała, że nie otworzy od 20 do nawet 30 proc. swoich sklepów w galeriach handlowych. Powód? Nie chcą płacić dotychczasowych czynszów, bo w nowym reżimie centra handlowe nie będą już tak atrakcyjne dla klientów i ruch w nich spadnie. W galeriach, jak i sklepach, które będą działać, mają obowiązywać specjalne zasady bezpieczeństwa.

. Najważniejszą zmianą będzie to, że w każdym sklepie obowiązywać będzie limit klientów – jedna osoba ma przypadać na 15 metrów kw. Limit ten dotyczyć będzie też całej galerii, licząc od jej łączonej powierzchni sklepowej (bez korytarzy). Np. w mającej 105 tys. metrów powierzchni wynajmu Arkadii w Warszawie jednocześnie przebywać będzie mogło aż siedem tysięcy klientów.

Galerie handlowe będą musiały kontrolować liczbę osób przebywających w obiekcie, w tym celu wiele z nich zamontowało liczniki wejść, i dezynfekować wszystkie niezbędne powierzchnie, w tym toalety. Nadawane będą też komunikaty głosowe informujące o bezpieczeństwie, przy wejściach pojawią się stacje z żelami dezynfekującymi.

Wytyczne regulują także zasady parkowania. Zgodnie z nimi klienci są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości, do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

Nadal w galeriach będą nieczynne kina, strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier i wyspy handlowe.

Wyspy handlowe będą mogły działać, ale pod pewnymi warunkami, m.in. zainstalowaniem specjalnych przesłon. Zakupy będziemy musieli robić zasłaniając usta i nos – w każdej galerii ma być co najmniej jeden punkt sprzedaży, w którym kupimy maseczkę (może to być maseczkomat).

Wiele sieciówek jednak będzie zamkniętych. Ponad 20 do nawet 40 % sklepów Reserved, Cropp, House, Mohito , Sinsay, Quiosque. Lancerto, Ochnik. Kazar czy Empik nie przyjmie dzisiaj klientów. – Nie jesteśmy w stanie funkcjonować, płacąc czynsze sprzed kryzysu, nie chcemy dokładać do interesu – powiedział Business Insider Polska Paweł Kapłon, przewodniczący rady nadzorczej spółki KAN, właściciela marki odzieżowej Tatuum. Paweł Kapłon zwraca uwagę, że dość nagła decyzja o otwarciu centrów handlowych stwarza też problemy z ponownym zgromadzeniem zespołów sklepów, by szybko przygotować je do ponownego otwarcia.

– Na podstawie doświadczeń branży handlowej w Chinach, a także w Niemczech wiemy, że po otwarciu centrów handlowych ruch w tych sklepach jest o 70 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – tłumaczy Agnieszka Krzywańska dyrektor zarządu bydgoskiej PBH, właściciela marki Quiosque, cytowana przez dlahandlu.pl.

– W wielu salonach występują wyzwania z obszaru HR. Część naszych współpracowników zamierza kontynuować zasiłki opiekuńcze czy na przykład powiadomili nas o zwolnieniach lekarskich. Są to skutki tych wszystkich okoliczności, na które spółka nie ma wpływu – podkreśla z kolei Michał Grochalski z Lancerto.

Źródło: Business Insider Polska, dlahandlu.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej