Artykuły redakcyjneZdrowie

Niebezpieczeństwo dla każdej rodziny. Antyszczepionkowcy nawołują do linczu na lekarzach! Kto finansuje ich działania?

Szczepienie, fot. Wikipedia

Groźby zabicia członków rodziny, systematycznie uszkadzany samochód, podszywanie się pod pacjentów i pisanie na portalach lekarskich opinii „lekarz nieuk” – to sposób działania antyszczepionkowców, z którymi od trzech lat walczy w mediach społecznościowych młody pediatra z Tychów, Dawid Ciemięga.

O sprawie pisze “Przegląd”. Młody lekarz postanowił zmierzyć się z aktywnością antyszczepionkowców w mediach społecznościowych, wraz ze znajomymi namierza i likwiduje ich strony, a te pączkują. Najpierw był tylko hejtowany, teraz mu grożą. Przed każdym wystąpieniem publicznym czy wykładem musi wynajmować ochronę. Antyszczepionkowcy na zamkniętych grupach facebookowych nawołują do linczu na lekarzach, chcieli pobić panią ordynator, szykowano dla niej szubienicę.

Dlaczego to robią? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Znacznie łatwiej oszacować negatywne społeczne skutki ich działań. W każdym roczniku niezaszczepionych jest ok. 5 proc. dzieci. To groźne zjawisko kwitnie dzięki agresywnym ruchom antyszczepionkowym. Czy te 5 procent to rzeczywiste zagrożenie dla innych? Owszem. Widać to m.in. w badaniach przeprowadzonych już w 2018 roku. W Europie zanotowano 40 tys. przypadków zachorowań na odrę – o wiele więcej niż w całym roku ubiegłym i poprzednich latach. W USA choroba ta została uznana za wykorzenioną w 2000 roku. Ale nagle, od stycznia tego roku zachorowało 107 osób. Antyszczepionkowcy pośrednio sprawiają, że na nowo pojawiają się choroby, które, jak myśleliśmy, udało się już zwalczyć.
Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że szczepionki są bezpieczne i mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu wybuchom epidemii i ochronie zdrowia publicznego. Jednak, jak wynika z badań, od 2009 roku odsetek tzw. antyszczepionkowców wzrósł, a zachorowania na odrę pojawiają się na całym świecie.

Dlatego tak ważne jest rzetelne informowanie o zagrożeniach, mitach i kłamstwach, którymi posługują się w mediach społecznościowych antyszczepionkowcy. Tym właśnie zajmuje się pediatra z Tychów.

Co robi? Wiarygodne wyjaśnia mity antyszczepionkowców. Jakie argumenty przedstawiają antyszczepionkowcy? Kto ich finansuje?

Czytaj dalej

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej