InformacjeŚwiat

Niemcy coraz bardziej nas lubią. Po raz pierwszy w historii badań, bardziej niż my ich.

Flagi Polska, RFN, UE

Niemcy wciąż kojarzą się Polakom głównie z wojną oraz z silną gospodarką. Dla Niemców Polska jest natomiast atrakcyjnym celem turystycznym. Nigdy jednak sympatia Niemców do Polski nie była tak wysoka – wynika z opublikowanych badań Barometr Polska-Niemcy 2020.

Barometr Polska-Niemcy to projekt badający stosunki polsko-niemieckie i opinie obywateli obu tych państw o sąsiadach i aktualnych wyzwaniach stojących przed oboma państwami. Badania te są prowadzone od 2000 roku przez Instytut Spraw Publicznych. W tegorocznej edycji okazało się, że wzrosła sympatia Niemców do Polaków jako ludzi. W 2018 roku deklarowało ją 29% naszych zachodnich sąsiadów, a w tym roku jest to już 55%. Po raz pierwszy w historii tych badań odsetek Niemców deklarujących sympatię do Polski jest większy niż odsetek Polaków deklarujących sympatię do Niemców (42%).

Spadł również odsetek Niemców deklarujących niechęć do Polski, z 23% w 2018 na zaledwie 10%. Niechęć do Niemców zadeklarowało za to 13% Polaków – podobnie jak w poprzednich latach.

Polakom, co nie zaskakuje, Niemcy nadal kojarzą się głównie z wojną. Takiej odpowiedzi udzieliła prawie jedna trzecia respondentów. W wypadku Niemców trudna wspólna historia jest najważniejsza dla 7% respondentów. Większości (29%) Polska kojarzy się głównie z ciekawą kulturą i walorami turystycznymi.

– Bardzo cieszy, że dla Niemców Polska jest coraz częściej atrakcyjnym turystycznie krajem, kojarzonym z pięknymi miejscami na wypoczynek – powiedziała współautorka badań, dr Agnieszka Łada z Deutsches Polen-Institut. – Po polskiej stronie wyraźny jest wzrost emocjonalnych skojarzeń związanych z najtrudniejszym rozdziałem wspólnej historii – od 2016 roku odsetek tych skojarzeń podniósł się z 21 proc., coraz rzadziej Polacy zaś myślą o Niemczech jako o kraju o wyższym standardzie życia i rozwoju – dodała.

72 proc. Polaków jest zdania, że relacje polsko-niemieckie są dobre. Tego samego zdania jest 55 proc. Niemców. Za złe uznaje je natomiast 14 proc. Polaków i 25 proc. Niemców. Po stronie polskiej nastąpiła znaczna poprawa, po niemieckiej pogorszenie.

Wyniki badań pokazują także znaczenie podróży do kraju sąsiada. – Osoby, które odwiedziły sąsiedni kraj zazwyczaj mają o nim i jego mieszkańcach lepsze opinie niż badani, którzy jeszcze nigdy w drugim państwie nie byli. Tendencja ta jest szczególnie wyraźna wśród badanych z Niemiec. To ważny sygnał, że warto inwestować w przyjazdy Niemców do Polski – powiedziała Agnieszka Łada.

Źródło: isp.org.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej