InformacjeŚwiat

Niemcy wprowadzają obowiązkowe maseczki.

Berlin Niemcy N/z Bundestag fot. Maciej Luczniewski/Forum SA

 Decyzja ma zostać uchwalona w piątek, a nakaz ma obowiązywać od poniedziałku w środkach komunikacji publicznej i podczas zakupów we wszystkich 16 krajach związkowych – informuje niemiecka agencja DPA.

Pionierska pod względem zasłaniania twarzy w Niemczech była Saksonia. W międzyczasie kilka kolejnych krajów związkowych ogłosiło, że również wprowadzi obowiązek zakrywania ust i nosa. Jak dotąd nie było ogólnokrajowej, jednolitej strategii w tej sprawie. 

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych “zdecydowanie zalecali” noszenie tak zwanych masek do codziennego użytku w autobusach, tramwajach i pociągach, a także w sklepach handlu detalicznego. Działanie to ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia innych koronawirusem. Oprócz masek chirurgicznych, podobnie jak w Polsce, możliwe będzie również noszenie samodzielnie wykonanych materiałowych masek lub chust naciąganych na twarz.

Podobne nakazy obowiązuja m.in. w Austrii, Czech i Słowacji, oraz samorządzie francuskiej Nicei. W Austrii początkowo maseczki rozdawano w supermarketach, żeby przyzwyczaić ludzi do ich noszenia, a dopiero potem wprowadzono nakaz noszenia ich w miejscach publicznych.

WHO do tej pory zalecała, żeby maseczki nosiły tylko osoby, które mają symptomy choroby lub opiekują się osobami chorymi na COVID-19. Z kolei szef chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom George Gao, powiedział w magazynie  „Science”, że największym błędem Europy i Stanów Zjednoczonych był brak nakazu noszenia maseczek. Wkrótce potem zalecenie, by nosić je w miejscach publicznych wydały amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób – choć prezydent Trump oświadczył, że on tego robić nie zamierza, bo wyglądałby śmiesznie podczas spotkań ze światowymi liderami.

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

Internautki oskarżyły Biebera o molestowanie. Piosenkarz chce 20 mln dolarów zadośćuczynienia

Piosenkarz Justin Bieber zaprzeczył oskarżeniu, jakoby miał molestować seksualnie kobietę w 2014 r., przedstawiając rachunki i inne dowody, które uniemożliwiły mu faktyczne przebywanie w hotelu w Teksasie, w którym rzekomo miał miejsce incydent.
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus nie przeszkodził Polakom. "Udało się zorganizować bezpieczne wybory"

Możemy już stwierdzić, że udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Lokale wyborcze były wyposażone w sprzęt ochrony osobistej, udało się też zapewnić bezpieczny dostęp do lokali, nie było tłumów wewnątrz pomieszczeń – podsumował…
Zobacz więcej